POSTANOWIENIE W dniu 22.11.2005r. spółka jawna wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i ... - Interpretacja - 1424/1110/443/126/2005/IW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.02.2006, sygn. 1424/1110/443/126/2005/IW, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
W dniu 22.11.2005r. spółka jawna wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że działalność podatnika polega na sprzedaży samochodów nowych i używanych. W związku z tym zdarza się przyjmować podatnikowi zaliczkę.Każda otrzymana zaliczka powoduje obowiązek wystawienia faktury. Fakturę VAT określoną jako tzw. faktura zaliczkowa, należy wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano zaliczkę, co wynika z zapisu § 14 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur. Fakturę - zgodnie z § 14 ust. 2 tego rozporządzenia - wystawia się również nie później niż siódmego dni od dnia, w którym pobrano przez wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności ( zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).
Pytanie Wnioskodawcy:
Pytanie wnioskodawcy dotyczy sytuacji, gdy dwa dni po otrzymaniu zaliczki podatnik wydał towar i przyjął resztę należności ( np. 10.11.2005r. zaliczka, a 12.11.2005r. wydanie towaru).Czy podatnik ma wystawić najpierw fakturę zaliczkową, a następnie fakturę końcową, czy wystarczy wystawić jedną fakturę na całą transakcję?

Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem wnioskodawcy można wystawić jedną końcową fakturę, gdyż Podatnik mieści się w okresie 7 dni od dnia , w którym otrzymał zaliczkę i dodatkowo został w całości spełniony obowiązek podatkowy, a zaliczkę traktuje się jako zapłatę za towar.

Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Powyższe stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (art. 106 ust. 3 cyt. ustawy).
Na podstawie § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.
Według § 14 ust. 2 ww. rozporządzenia fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).
Ponadto § 14 ust. 4 rozporządzenia stanowi, że jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i 11-13, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi..
Zgodnie z § 14 ust. 5 cyt. rozporządzenia, jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 13 (7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi). Reasumując, w przypadku gdy faktury, o których mowa w § 14 ust. 1 w/w rozporządzenia, nie obejmują całej należności brutto towaru, po wydaniu towaru istnieje obowiązek wystawienia faktury VAT, w której sumę wartości towarów należy pomniejszyć o wartość pobranych zaliczek, a kwotę podatku o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie zaliczek.
Termin na wystawienie faktury zaliczkowej, zgodnie z § 14 ust. 1 cyt. rozporządzenia, liczony jest od dnia otrzymania części lub całość należności od nabywcy. W przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym za dzień, w którym rozpoczyna się bieg w/w terminu, należy więc przyjąć dzień wpływu zaliczki na rachunek bankowy podatnika. Zatem podatnik nie musiałby wystawiać faktury zaliczkowej, jeżeli wydanie towaru i wystawienie faktury potwierdzającej daną transakcję nastąpi nie później niż w 7 dniu od dnia otrzymania zaliczki.
Ponadto pamiętać należy, że zgodnie z art. 19 ust. 11 cyt. ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Powyższy przepis stanowi lex specialis w stosunku do art. 19 ust. 1, jak i ust. 4 ustawy, co wynika tak z brzmienia w/w przepisów, jak i systematyki aktu normatywnego (ustawy o podatku od towarów i usług). Jednocześnie należy wskazać, iż w przypadku, o którym mowa w ust. 11 art. 19 ustawy, brak w niej odpowiednika ust. 4 tego artykułu. Tym samym moment wystawienia faktury jest w tym wypadku obojętny dla obowiązku podatkowego, który w każdym przypadku powstaje z chwilą otrzymania części należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty).

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu