Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaworze stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Rolnego, przedstawione we wniosku numer L. dz. 172/06 z dn... - Interpretacja - PP 443/1/3-1/06/JD

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2006, sygn. PP 443/1/3-1/06/JD, Urząd Skarbowy w Jaworze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaworze stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Rolnego, przedstawione we wniosku numer L. dz. 172/06 z dnia 22.04.2006 r. który wpłynął w dniu 26.04.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej w którym dniu należy zaewidencjonować przez kasę rejestrującą sprzedaż produktów tj. zbóż oraz odsprzedaż nawozów, środków chemicznych itp. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, udokumentowaną fakturą z późniejszym terminem płatności - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26.04.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaworze wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Rolne zwróciło się z zapytaniem, w którym dniu należy zaewidencjonować sprzedaż przez kasę rejestrującą przy sprzedaży produktów tj. zbóż oraz odsprzedaż nawozów, środków chemicznych itp. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, udokumentowaną fakturą z późniejszym terminem płatności. Zdaniem Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Rolnego sprzedaż powinna być zaewidencjonowana w dniu wystawienia faktury.
Tutejszy organ podatkowy nie potwierdza powyższego stanowiska.
Na podstawie § 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.), podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani do sporządzania raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.
Zgodnie z ust. 4 cytowanego artykułu, w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, nie ma obowiązku wystawiania faktur, i w związku z powyższym obowiązek ewidencjonowania dostawy zbóż oraz odsprzedaż nawozów, środków chemicznych itp. powstaje w dniu ich dostawy.
Wystawiając fakturę, na podstawie § 11 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 978), należy dołączyć oryginał paragonu do kopii faktury.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego pytania i przedstawionego stanu faktycznego.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, tj. 26.04.2006 r.

Urząd Skarbowy w Jaworze