P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1435/PP4/443/08/05/KASY/TJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.01.2006, sygn. 1435/PP4/443/08/05/KASY/TJ, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 oraz 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm) w związku z pismem Podatnika z dnia 18.10.05r. ( data wpływu do Urzędu - 18.10.05r. ) uzupełnionego pismem z dnia 24.11.05r. o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


postanawia


uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 18.10.2005r. wraz z uzupełnieniem za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego w w/w pismach stanu faktycznego wynika, iż Podatnik świadczy usługi polegające na okazjonalnym przewozie osób samochodem osobowym, za które pobiera opłatę, np. według cennika zamieszczonego w ofercie internetowej, w reklamach oraz świadczy usługi na zamówienia telefoniczne. Podatnik w przedmiotowym pismie informuje, iż posiada licencję (nr 0024014 ) wydaną przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym. W załączonym do wniosku " Zaświadczeniu o numerze identyfikacyjnym REGON" rodzaj wykonywanej działalności przez Podatnika został sklasyfikowany jako PKD 6023Z - Pozostały Pasażerski Transport Lądowy.

Ponadto w w/w piśmie Strona informuje, cyt. ..." iż moja działalność gospodarcza polega na okazjonalnym przewozie osób...", co zostało określone w ustawie z dnia 29 lipca 2005r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw - Dz. U nr 180, poz 1497 a nie, cyt...." nieregularnym przewozie osób..." jak ujęte jest w przepisach podatkowych. Biorąc powyższe pod uwagę Podatnik stwierdza, iż kasa rejestrująca nie jest obowiązkowa w prowadzonej przez jego firmę działalności gospodarczej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście mając na uwadze przedstawiony we wniosku Podatnika stan faktyczny stwierdza, iż stanowisko Pana dotyczące braku obowiązku ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej usług przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji - jest nieprawidłowe.

Odnosząc się do powyższego urząd informuje, iż w obowiązującym stanie prawnym, tj. na postawie przepisu art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm ) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

- § 4, pkt. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących ( Dz. U. Nr 273, poz. 2706) i- § 1, pkt. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 grudnia 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. Nr 242, poz. 2043, wynika, iż zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w § 2 i 3 ( oraz § 2, 3 i 3a ) nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy świadczeniu przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem przewozów, o których mowa w poz. 6 i 7 załącznika do rozporządzenia.

Zatem obroty i kwoty podatku należnego związane z nieregularnym ( okazjonalnym ) przewozem pasażerskim w komunikacji samochodowej zgodnie z w/cyt. przepisem podlegają ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej niezależnie od wysokości osiągniętych obrotów z tytułu sprzedaży , o którym mowa w w/cyt. przepisie art. 111 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Oceniając stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowym piśmie jako nieprawidłowe, Urząd zauważa, iż Strona świadczy usługi - nieregularnego, tj. okazjonalnego ( poza rozkładem jazdy ) przewozu osób indywidualnych samochodem osobowym min. na zamówienia telefoniczne i w świetle powyższego ma zastosowanie w/cyt. przepis § 4, pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.04r. w sprawie kas rejestrujących i § 1, pkt. 3 w/w rozporządzenia z dnia 6 grudnia 2005r. , tj. nie stosuje się zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących czynności przewozów nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji niezależnie od wysokości obrotów z tej działalności.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14 b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja , o której mowa w art. 14 a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji , w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście