Odpowiedź: - Interpretacja - US15/POIII/443/5/06/RCH

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.02.2006, sygn. US15/POIII/443/5/06/RCH, Urząd Skarbowy w Ostrołęce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiedź:

Stan faktyczny :Stowarzyszenie................... w dniu 02 listopada 2005r. zawarło z miastem ....... umowę dzierżawy Hali Targowej , w której usytuowane zostały stoiska handlowe. Dysponentami stoisk są wyłącznie członkowie Stowarzyszenia, którzy wyłonieni zostali przez Prezydenta Miasta spośród bezrobotnych. Stowarzyszenie działa tylko i wyłącznie na rzecz swoich członków. Na pokrycie kosztów zarządzania halą targową Stowarzyszenie pobiera od nich miesięczne kwoty jako zaliczki, z których to pieniędzy opłacany jest czynsz dzierżawny dla Miasta....., koszty sprzątania powierzchni ogólnej hali targowej, opłaty za energię elektryczną, wodę i wywóz ścieków oraz pokrycie kosztów administracyjnych Stowarzyszenia.Ze złożonego w tut. Urzędzie w dniu 20.12.2005r. pisma, stanowiącym uzupełnienie złożonego w dniu 05.12.2005r. wniosku o interpretację wynika, iż przez koszty administracyjne Stowarzyszenia rozumie się wynikające z zawartej umowy dzierżawy obowiązki w zakresie dokonywania bieżących napraw i konserwacji przedmiotu dzierżawy, tj. wymiana uszkodzonych lamp oświetleniowych hali, naprawa włączników i przełączników świetlnych, naprawa urządzeń sanitarnych oraz drożność sieci kanalizacyjnej.Ponadto do kosztów tych zalicza się koszty naprawy już istniejących reklam lub zakup nowych , ogłoszenia w prasie lokalnej, zakup tablic informacyjnych i oznaczeń boksów wewnątrz hali.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika iż wykonywane przez Stowarzyszenie na rzecz jego członków czynności w postaci zarządzania halą targową wykonywane są nieodpłatnie.W dniu 24.02.2006r. Stowarzyszenie załączyło do złożonego wniosku klasyfikację statystyczną wydaną przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z której wynika, iż wykonywane przez Stowarzyszenie na rzecz członków tego Stowarzyszenia czynności mieszczą się w grupowaniu PKWiU 70.32.12-00.00 ? Usługi zarządzania nieruchomościami niemieszkalnymi świadczone na zlecenie?.

Podatnik sformułował własne stanowisko w sprawie, zgodnie z którym : czynności pokrycia przez członków Stowarzyszenia kosztów zarządzania wspólną powierzchnią będącą w dzierżawie Stowarzyszenia nie są usługami w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Stowarzyszenie nie wykonuje usług dla podmiotów spoza Stowarzyszenia , lecz dla swoich członków, przez co realizuje swoje zdania statutowe. Wpłacane przez członków stowarzyszenia zaliczki na poczet kosztów, nie stanowią obrotu w rozumieniu art.29 ustawy o podatku od towarów i usług, a jedynie partycypację w kosztach stowarzyszenia. Skoro zatem Stowarzyszenie w tym zakresie nie wykonuje usług a otrzymane od członków kwoty nie stanowią obrotu, to nie podlegają tym samym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a stowarzyszenie z tytułu tych czynności nie jest podatnikiem podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego stwierdza co następuje : Na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm) o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust.1 pkt .1 , rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 ( art.8 ust.1 ustawy)W myśl natomiast art.15 ust.1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Działalność gospodarcza zgodnie z ust.2 obejmuje wszelką działalność producentów handlowców lub usługodawców , w tym pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Zatem Stowarzyszenie ( osoba prawna) jest podatnikiem podatku od towarów i usług, w przypadku gdy prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu wyżej cytowanego art.15 ust.1 i 2 powołanej ustawy i wykonuje czynności opodatkowane.Z przedłożonej opinii klasyfikacyjnej wynika, iż wykonywane przez Stowarzyszenie na rzecz jego członków czynności w postaci zarządzania halą targową mieszczą się w grupowaniu PKWiU 70.32.12-00.00 ? Usługi zarządzania nieruchomościami niemieszkalnymi świadczone na zlecenie?. Zatem w świetle ww. przepisów, wykonywane przez ............. na rzecz jej członków czynności w postaci zarządzania halą targową mieszczą się w pojęciu usług i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% (nie będąc wymienione jako korzystające z preferenycjnych stawek podatku VAT).

Podstawą opodatkowania zgodnie z at.29 ust.1 jest obrót z zastrzeżeniem ust.2-22, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4 i 5 . Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.Zatem pobierane od członków Stowarzyszenia zaliczki na pokrycie kosztów zarządzania halą targową nie stanowią obrotu w świetle cyt. art.29 ust.1 ustawy, a jedynie jak wskazała Strona partycypację w kosztach Stowarzyszenia. Obrotem w świetle ww. ustawy o podatku VAT byłaby jednak kwota pobierana przez Stowarzyszenie jako wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług w zakresie zarządzania halą targową.Z wniosku ....................... wynika, iż powyższe usługi na rzecz członków Stowarzyszenia wykonywane są jednak nieodpłatnie.

W myśl art.5 ust.1 cyt. wyżej ustawy o podatku VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Powyższy przepis oznacza, że usługi świadczone przez podmiot gospodarczy będą opodatkowane wówczas, gdy: są wykonywane na terytorium kraju oraz są wykonywane odpłatnie. Podkreślenia wymaga fakt, że odpłatność ma miejsce , gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy świadczeniem usług, a otrzymanym wynagrodzeniem, będącym świadczeniem wzajemnym. Zatem o tym , czy mamy do czynienia z usługą jako czynnością opodatkowaną decydować będą dwa czynniki : usługa musi być świadczona odpłatnie i musi istnieć konsument danej usługi. Odpłatne świadczenie usługi oznacza, że świadczący usługę otrzymuje w zamian korzyść majątkową, która musi dać się wyrazić w pieniądzu choć niekoniecznie, może na przykład przybrać formę rzeczową.Zgodnie z art.8 ust.2 cyt. powyżej ustawy o podatku VAT nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Z powyższych przepisów wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą towarów uznać za odpłatne świadczenie usług muszą być spełnione łącznie następujące warunki : świadczenie musi być wykonane na potrzeby osobiste osób wymienionych w art.8 ust.2 ustawy o VAT, usługi te nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.Brak któregokolwiek z ww. warunków jest podstawą do traktowania usługi jako nie podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym, iż Stowarzyszenie ............... nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie ma ono prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, a tym samym należy stwierdzić, iż nie została spełniona jedna z przesłanek zawartych w art.8 ust.2 cytowanej powyżej ustawy. Wobec powyższego, z uwagi na brak odpłatności za powyższe usługi, nie będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Ostrołęce