Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uzna... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-524/05/IK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.01.2006, sygn. 1471/NUR1/443-524/05/IK, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka działa w zakresie handlu hurtowego akcesoriami komputerowymi. Z tytułu niezapłaconych należności od odbiorców, Spółka zawarła umowę z Towarzystwem Ubezpieczeń w zakresie zabezpieczenia należności czyli tzw. ubezpieczenie ryzyka kredytu kupieckiego. W przypadku niespłacenia należności przez klienta w określonym terminie, ubezpieczyciel wypłaca Spółce odszkodowanie w wysokości 85% kwoty niespłaconej należności. Pozostałe 15% należności nie zostaje spłacone przez ubezpieczyciela.

Zdaniem Strony, otrzymane odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia należności nie jest opodatkowane VAT. Z kolei zwrot powyższego odszkodowania również nie jest opodatkowany VAT, ponieważ nie stanowi czynności dot. sprzedaży towaru czy też wykonania usługi.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

3) świadczenia usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony przez Stronę stan faktyczny należy stwierdzić, iż otrzymanie od Towarzystwa Ubezpieczeń odszkodowania z tytułu ubezpieczenia należności oraz jego zwrot do ubezpieczyciela, w przypadku gdy należność zostanie przez klienta spłacona, nie stanowi należności z tytułu dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy, ani żadnej innej czynności wymienionej w art. 5 ustawy, w związku z powyższym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu zauważa, że stanowisko Strony dot. usług pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz jego klasyfikacji dotyczy czynności wykonywanych przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, a nie Spółkę. Jednak przy udzieleniu odpowiedzi na zapytanie Spółki, bez znaczenia pozostaje fakt, czy usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego są zwolnione z VAT, czy też nie.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie