Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r.,... - Interpretacja - PP/443/3/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.01.2006, sygn. PP/443/3/06, Urząd Skarbowy w Jaśle

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 2 pkt 22, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 3, art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.11.2005 r., data wpływu do tut. Urzędu 1.12.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko dotyczące opodatkowania tym podatkiem przychodu wspólnoty z wynajmu części wspólnej nieruchomości podmiotom spoza wspólnoty, jest prawidłowe.

W dniu 1.12.2005 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej.

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Strona zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali, pobiera od właścicieli lokali zaliczki w formie bieżących opłat na poczet eksploatacji części wspólnej nieruchomości. Wnoszą oni również zaliczki na poczet zużycia we własnych lokalach energii, centralnego ogrzewania, centralnie ciepłej wody, zimnej wody, zrzutu nieczystości stałych i płynnych, jest to więc zużycie mediów na potrzeby wewnątrz wspólnoty. Powyższe nie jest czynnością świadczoną innemu podmiotowi a zatem nie jest sprzedażą usług. Wspólnota uzyskuje przychód z wynajmu części wspólnej podmiotom spoza Wspólnoty, który traktuje jako opodatkowaną sprzedaż usług najmu.

Przedmiotem zapytania jest ustalenie, czy przychód wspólnoty z wynajmu części wspólnej nieruchomości podmiotom spoza wspólnoty stanowi obrót opodatkowany podatkiem od towarów i usług. Wyrażono stanowisko, że przychód wspólnoty z wynajmu części wspólnej nieruchomości podmiotom spoza wspólnoty jest odpłatnym świadczeniem usług co zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w momencie przekroczenia kwoty , o której mowa w art. 113 ustawy o VAT.

W oparciu o wyżej opisany, przyjęty stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia powyższe stanowisko jako prawidłowe, na podstawie następujących przepisów prawa:

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 80, poz. 903 ze zm.) ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwaną. Przepis ten nie daje wspólnocie przymiotu osoby prawnej, lecz przymiot jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Świadczenie usług podlega jednak opodatkowaniu co do zasady tylko wtedy, gdy jest wykonywane przez podatnika VAT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT podatnikami są m.in. jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na jej cel lub rezultat. Działalność gospodarcza natomiast obejmuje m.in. wszelką działalność usługodawców, również gdy została ona wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy, w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły w celach zarobkowych.

Należy zatem stwierdzić, że wspólnota mieszkaniowa w przypadku dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu na rzecz osób trzecich tj. wynajmowania lokali użytkowych, będzie - zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o VAT - podatnikiem podatku VAT, a kwoty przez nią otrzymywane będą stanowiły obrót będący podstawą do opodatkowania. Wspólnota mieszkaniowa jest wówczas zwolniona podmiotowo od podatku w myśl art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. W przypadku rozpoczęcia wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w trakcie roku podatkowego, wspólnota jest, zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT, zwolniona od podatku, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, równowartości ww. kwoty 10.000 euro. Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego równowartość ww. kwoty zwolnienie zgodnie art. 113 ust. 10 ustawy o VAT, traci moc z momentem przekroczenia tej kwoty.

Wspólnota mieszkaniowa zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy VAT będzie wówczas obowiązana do prowadzenia ewidencji zawierającej kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwot podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w konsekwencji w myśl art. 99 ust. 1 ww. ustawy obowiązana będzie do składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Wskazać również należy, że zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, którym to jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna zaś obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, która to czynność zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy winna być udokumentowana fakturą VAT.

Urząd Skarbowy w Jaśle