W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe. - Interpretacja - PP II 443/1/308/392/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2005, sygn. PP II 443/1/308/392/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz. Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 41 ust. 4 ww. ustawy, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%.

Jak stanowi art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 22 ww. ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W analizowanym przypadku Podatnik dokonuje dostawy koksu na rzecz odbiorcy krajowego, a będący przedmiotem sprzedaży towar jest wywożony koleją na Białoruś. Wywóz koksu z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty jest organizowany przez Spółkę, ale na rzecz krajowego odbiorcy. Taki stan faktyczny nie spełnia normy prawnej, o której mowa w art. 2 pkt 8 lit. a ww. ustawy. Przepis ten stanowi, iż przez eksport towarów rozumie się wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, jeżeli wywóz jest dokonywany przez dostawcę lub na jego rzecz. Natomiast w analizowanej sprawie wywóz jest organizowany przez dostawcę, ale jest dokonywany na rzecz odbiorcy - podmiotu krajowego.

Dokonana analiza jest zgodna z regulującymi tę kwestię przepisami celnymi. Zgodnie z art. 788 ust. 1 rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11 października 1993 r.), za eksportera uważa sie osobę, na rzecz której dokonywane jest zgłoszenie i która w chwili jego przyjęcia jest właścicielem towarów lub posiada podobne prawo do dysponowania danymi towarami. W przedstawionym stanie faktycznym zgłoszenie celne jest dokonywane na rzecz odbiorcy krajowego, na jego rzecz dokonywany jest bowiem wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty.

W świetle powyższego należy uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym, dokonywana przez Spółkę sprzedaż koksu, na rzecz polskiego odbiorcy, jest krajową dostawą towarów.

Podatnik dokonując sprzedaży krajowej powinien wystawić fakturę VAT, w której określa prawidłową stawkę podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W analizowanym stanie faktycznym nie mają zastosowania powołane wyżej wyjątki, w związku z czym sprzedaż koksu na rzecz odbiorcy krajowego należy opodatkować 22% stawką podatku od towarów i usług i taką stawkę podatku wykazać na wystawianej fakturze VAT. Wobec powyższego nie będzie miał również zastosowanie w przedmiotowej sprawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku o d towarów i usług, bowiem dokonana na rzecz polskiego podatnika od towarów i usług dostawa nie jest eksportem towarów.

Dolnośląski Urząd Skarbowy