Dnia 20 maja 2005r. Spółka złożyła w trybie art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposob... - Interpretacja - ZPA/443-50/MGA/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.06.2005, sygn. ZPA/443-50/MGA/05, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dnia 20 maja 2005r. Spółka złożyła w trybie art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Strona prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług wynajmowania autobusów i autokarów z kierowcą oraz usługi przewozu autokarami. Zdaniem Strony usługi wynajmowania autobusów i autokarów z kierowcą zaklasyfikowane są wg PKWiU po nr 60.23.11 a usługi świadczone przez autokary pod nr PKWiU 60.23.12.

Spółka zamierza poszerzyć zakres świadczonych usług o usługi przewozu klientów indywidualnych na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej na terenie kraju a także poza terytorium Polski na obszarze innych państw Wspólnoty Europejskiej.

Podatnik zwraca się z pytaniem, czy ma obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej obrotów na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych w zakresie świadczonych usług wynajmowania autobusów i autokarów z kierowcą oraz usług świadczonych przez autokary bez względu na wysokość osiąganych obrotów?

Zdaniem Wnioskodawcy na podstawie § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 273, poz. 2706) przy świadczeniu usług przewozów pasażerskich z wyłączeniem przewozów, o których mowa w poz. 6 i 7 załącznika do w/w rozporządzenia, ma on obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej i ewidencjonowania obrotów z w/w tytułów przed wykonaniem pierwszej usługi przewozu na rzecz osób o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.). Natomiast w przypadku świadczenia w/w usług poza terytorium Polski, gdzie świadczenie usług odbywa się na terenie innych państw Wspólnoty Europejskiej obrót ten nie jest objęty obowiązkiem ewidencjonowaniu za pomocą kasy rejestrującej nawet jeśli usługa wykonywana jest na rzecz osób z art. 111 ust. 1 ustawy.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku.

W myśl art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 01.06.2005r.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 273, poz. 2706) określił zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. I tak w paragrafie 4 pkt 2 zwolnień, o których mowa w § 2 oraz § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów : (...) przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem przewozów, o których mowa w poz. 6 i 7 załącznika do rozporządzenia (tj. przewozy zaklasyfikowane pod nr PKWiU ex 60.21.2 i ex 60.21.42).

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Stronę stan faktyczny oraz powołany przepis paragrafu 4 pkt 2, obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej w stosunku do świadczonych przez Spółkę usług na obszarze Polski, zaklasyfikowanych pod nr PKWiU 60.23.11 i 60.23.12 na rzecz osób, o których mowa w art.111 ust. 1 ustawy powstaje z chwilą rozpoczęcia świadczenia w/w usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Powyższe uregulowania mają więc zastosowanie do usług świadczonych na terytorium Polski

Odnośnie świadczenia w/w usług na terytorium państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej ustawodawca nie przewidział szczególnych regulacji w zakresie ustalania miejsca ich świadczenia. Oznacza to, że ma zastosowanie ogólna regulacja przewidziana w art.27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Zatem przewoźnik musi rozliczyć VAT w każdym kraju, przez który przejeżdża a więc zarejestrować się dla celów podatku VAT (odpowiednik polskiego podatku od towarów i usług) w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. W przedmiotowym zakresie nie jest istotne kto zleca przewoźnikowi transport osób i czy zlecający podał dla tej transakcji numer VAT UE. Zasadą jest, iż przewoźnik obowiązany jest do dokonywania rozliczeń z tego tytułu w każdym kraju, przez który przejeżdża świadcząc przedmiotową usługę.

Dla określenia miejsca świadczenia należy dzielić przebyte odległości, które są jedynym kryterium przy usługach transportu osób na terenie różnych państw członkowskich.

Z uwagi na fakt, że przepisy prawa podatkowego obowiązujące w Polsce nie zawierają regulacji w zakresie rozliczeń podatkowych na terenie innych państw członkowskich, podatnik by ustalić czy obrót z tytułu wewnątrzwspólnotowego transportu osób podlega obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej powinien zwrócić się o wyjaśnienie zagadnienia do administracji podatkowych poszczególnych państw, na terenie których świadczy usługi transportu osób.

Bliższych informacji w tym zakresie można uzyskać na stronach internetowych Ministerstwa Finansów tj. www.mf.gov.pl.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto