W dniu 07 lutego 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Środzie Śl. wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowani... - Interpretacja - PP 443/1/5/14/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.05.2005, sygn. PP 443/1/5/14/05, Urząd Skarbowy w Środzie Śląskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 07 lutego 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Środzie Śl. wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Złożony wniosek zawiera następujący opis stanu faktycznego:

Podatnik, w lipcu 2003 r. rozpoczął działalność w zakresie rekultywacji wyrobiska w miejscowości X. W związku z koniecznością umożliwienia dowozu odpadów do wyrobiska wnioskodawca zmuszony był do poniesienia wydatków na modernizację drogi do wyrobiska tj. drogi gruntowej należącej do Powiatu. Spółka uzyskała pozwolenia od Starostwa Powiatowego - Zarząd Dróg Powiatowych, na modernizację drogi gruntowej powiatowej do wyrobiska. Prace w tym zakresie wykonywane były wg projektu budowlanego opracowanego dla Gminy na terenie, której znajdowała się przedmiotowa droga.

Część modernizowanego odcinka drogi została przekazana w dniu 20.12.2004 roku natomiast pozostała część zostanie przekazana do końca 2005 roku. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy materiałów i usług związanych z modernizacją drogi gruntowej powiatowej, których dokonano po dniu 01.05. 2004 r.

Z treści wniosku wynika, że droga stanowi własność Powiatu i jest ogólnie dostępna również dla innych użytkowników, a Spółka uzyskała tylko zezwolenie na jej modernizację.

Zdaniem wnioskodawcy nieodpłatne przekazanie na rzecz Powiatu zmodernizowanej drogi nie będzie stanowiło dostawy towarów, gdyż przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel w przypadku inwestycji na cudzym gruncie nie występuje, ponieważ zgodnie z przepisami prawa cywilnego własność wybudowanej infrastruktury przechodzi z mocy prawa na właściciela gruntu. Nieodpłatne przekazanie na rzecz Powiatu zmodernizowanej drogi nie będzie również zdaniem spółki nieodpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 20004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Śl. działając na podstawie art. 14 a § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) dokonał oceny stanowiska zawartego w przedmiotowym wniosku i stwierdził, że jest ono prawidłowe.

W oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Śl. wyjaśnia iż:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Dostawa towarów została zdefiniowana w przepisach ustawy jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1), natomiast świadczenie usług - jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędące dostawą towarów (art. 8 ust. 1).

W przedmiotowej sprawie czynność polegająca na nieodpłatnym przekazaniu przez spółkę na rzecz Powiatu zmodernizowanej drogi nie spełnia w ocenie tut. organu definicji dostawy towarów zawartej w art. 7 ust. 1. Spółka nigdy nie mogła być i nie była właścicielem drogi powiatowej, zatem nie może w żaden sposób rozporządzać tą drogą..

Nieodpłatne przekazanie przez spółkę na rzecz Powiatu zmodernizowanej drogi będzie zatem w ocenie tut. organu świadczeniem usług. Czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisu art. 8 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w którym nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów zrównano z odpłatnym świadczeniem usług.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy nieodpłatne świadczenie usług przez podatnika podlega opodatkowaniu jedynie w przypadku łącznego spełnienia dwóch warunków :

    1) świadczenie danej usługi nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa podatnika, czyli nie wiąże się z zakresem przedmiotowym funkcjonowania przedsiębiorstwa podatnika,
    2) podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub części.

Ponieważ w przedmiotowej sprawie warunek wymieniony w pkt 2 nie jest spełniony, nieodpłatne przekazanie przez wnioskodawcę na rzecz Powiatu zmodernizowanej drogi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Środzie Śląskiej