P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP-2-443/55/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.11.2005, sygn. PP-2-443/55/05, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.09.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 18.10.2005 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego: 21.10.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:
Z treści wniosku wynika, że Podatnik prowadzący Przedsiębiorstwo Gastronomiczne, na podstawie umowy zawartej z Hotelem ... przygotowuje i sprzedaje zestawy śniadaniowe w recepcji hotelu bądź bezpośrednio w stołówce.
W skład zestawu śniadaniowego wchodzą:- zestaw I: wędlina 50g, ser żółty 50g lub serki topione 2 szt., pomidor, masełko, dżemik, pieczywo, jogurt lub owoc, płatki śniadaniowe, kawa, herbata bez ograniczeń,
- zestaw II: płatki śniadaniowe, mleko, miód, dżem, masełko, pieczywo, kawa, herbata bez ograniczeń,
- zestaw III: ser żółty, dżemik, masełko, pieczywo, kawa, herbata bez ograniczeń,
- zestaw IV: ser biały 70g, dżemik, masełko, pieczywo, kawa, herbata bez ograniczeń,
- zestaw V: wędlina, dżemik, masełko, pieczywo, kawa, herbata bez ograniczeń,
Na podstawie umowy zawartej z hotelem studenckim kawa i herbata są wydawane bez ograniczeń ilościowych i wartościowych. Kawa i herbata parzone są w zaparzaczach i przelewane do termosów gastronomicznych. Z uwagi na ograniczenie kosztów obsługi kawa i herbata znajdują się na stanowiskach samoobsługowych, w termosach z kranikami bez miarek dozujących. Konsumenci sami nalewają do filiżanek kawę lub herbatę (w zależności od swoich preferencji). Termosy z kawą i herbatą są zaparzane codziennie a po zakończeniu wydawania śniadań ewentualna pozostałość jest wylewana do zlewu.

Zapytanie Podatnika dotyczy prawidłowości opodatkowania podatkiem VAT całości posiłku tj.: zestawu śniadaniowego wraz z kawą i herbatą jedną stawką podatkową.
Zdaniem Podatnika należy zastosować jedną stawkę 7% podatku VAT na całość posiłku, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.).

Stan prawny:
Zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do usług gastronomicznych, z wyłączeniem:
- sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
- sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Działalność prowadzona przez Podatnika wyłącznie w zakresie usług stołówkowych (sklasyfikowanych wg. PKWiU 55.5) została określona w § 40 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zgodnie z którym w okresie do dnia 31 grudnia 2007r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:
1) sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
2) sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.
Mając na uwadze powyższe, w świetle przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że sprzedaż posiłków opodatkowana jest stawką VAT w wysokości 7%, natomiast sprzedaż kawy i herbaty opodatkowana jest stawką VAT w wysokości 22%, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy VAT.
Dodatkowo wyjaśnia się, że podatnik dokonujący sprzedaży opodatkowanej różnymi stawkami podatkowymi jest zobowiązany do wyodrębnienia wartości sprzedaży opodatkowanej daną stawką podatkową (art. 109 ust. 3 ustawy VAT). Stosownie bowiem do art. 29 ust. 1 ustawy VAT (z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5) podstawę opodatkowania stanowi obrót czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Tak więc podatnik dokonując kalkulacji cenowej zestawu śniadaniowego musi wiedzieć jaka jest wartość (cena) herbaty lub kawy przypadająca na dany zestaw (bez względu na to, czy dany konsument faktycznie z niej skorzysta) aby prawidłowo opodatkować podatkiem od towarów i usług sprzedawane zestawy śniadaniowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego aktualnie obowiązującego, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza