POSTANOWIENIE - Interpretacja - P-1-443/34/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.05.2005, sygn. P-1-443/34/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a, art 14 b § 1-4, art. 14c oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm./ w związku z wnioskiem Strony z dn. 21.02.2005r. (data wpływu 21.02.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawiam uznać przedstawione we wskazanym wniosku stanowisko Strony za prawidłowe w zakresie obowiązku rejestracyjnego w podatku VAT.

UZASADNIENIE

Ze skierowanego do tut. Organu pisma wynika, że w miesiącu sierpniu 2004r. zawiązano spółkę z o.o., która została zarejestrowana w sądzie rejestrowym w miesiącu wrześniu 2004r. Do końca stycznia 2005r. Spółka nie wystawiła, ani nie otrzymała żadnej faktury VAT. Rejestracja Spółki w Urzędzie Skarbowym, poprzez złożenie druku VAT-R, nastąpiła w miesiącu styczniu 2005r. ze wskazaniem daty rozpoczęcia działalności gospodarczej na dzień 19.01.2005r. zdaniem Spółki przesłanką rejestracji w podatku VAT jest przewidywany moment wystawienia lub otrzymania pierwszej faktury VAT, wobec czego zgłoszenie rejestracyjne obowiązku w tym podatku w miesiącu styczniu 2005r. jest słuszne.

W odpowiedzi na powyższe informuję, że zgodnie z art 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm../ "podmioty, o których mowa w art 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne", "Podmioty wymienione w art. 15 ustawy o VAT, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 w/w ustawy, - zgodnie z art. 96 ust. 3 ustawy w/w ustawy mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne".Zgodnie z art 113 ust. 9 wyżej cyt. ustawy "Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8"Natomiast zgodnie z art. 113 ust 4 cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia. W przypadku, podatnika rozpoczynającego wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy o VAT w trakcie roku podatkowego, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5". Dokonana w miesiącu styczniu 2005r. rezygnacja Spółki z przysługującego jej, na podstawie w/w przepisów art. 113 cyt. ustawy, zwolnienia od podatku (dokonana na złożonym w dniu 18.01.2005r. druku VAT-R stanowiącym jednocześnie zgłoszenie obowiązku w zakresie podatku VAT) rodzi obowiązek składania - zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o VAT - w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Wobec powyższego Spółka, zdaniem tut. Organu, prawidłowo złożyła pierwszą deklarację VAT-7 za miesiąc styczeń 2005r., jak też nie zachodzi konieczność korygowania złożonego zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku VAT (VAT-R) oraz składania deklaracji VAT-7 za okres od sierpnia do grudnia 2004r.Wobec powyższego postanawiam jak w sentencji.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy. W myśl art. 14c ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji, (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14b § 5 zdanie drugi, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowania wszczęte w tych sprawach umarza się, nie stosuje się innych sankcji wynikających z prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych.. Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14 a § 4 -ustawy Ordynacja podatkowa).

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie