Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t... - Interpretacja - US.III/VAT/443/24/1/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. US.III/VAT/443/24/1/2005, Urząd Skarbowy w Skierniewicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15, art. 29 ust. 5, art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 1 i ust. 6, art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 23.05.2005r. wniosku dotyczącym opodatkowania dostawy nieruchomości (towaru używanego), przy zakupie której został odliczony VAT i która następnie była wykorzystywana w sposób ciagły dla celów zarobkowych.

Ocena prawna

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary (art. 2 pkt 6 ww. ustawy) rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegajacych opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Stawka podatku co do zasady wynosi 22% - art. 41 ust. 1 ustawy.

Przepisy ustawy w art. 43 ust. 1 pkt 2 przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonujacemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku naleznego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane (ust. 2 pkt 1) rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Zgodnie z postanowieniami ust. 6 tegoż artykułu, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy wymienionych w ust. 2 pkt 1, jezeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości poczatkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niz 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższych przepisów wynika, iż w stanie faktyczym wskazanym w zapytaniu nie można zastosować zwolnienia od podatku przwidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemajace osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujace samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w spsób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegajace na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciagły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majatkowa (wspólność ustawowa), obejmujaca ich dorobek, który stanowią przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania tej wspólności przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Zakres przedmiotów stanowiacych dorobek małżonków określają w szcególności przepisy art.31 par.2 , natomiast art.33 tego kodeksu zawiera katalog przedmiotów majątkowych i praw, które nie należą do majątku dorobkowego przy wspólności ustawowej, wchodząc w skład majatków odrębnych każdego z małżonków. Istotą wspólności majątkowej małżeńskiej jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej). W czasie trwania wspólności majątkowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego, jak również nie może rozporządzać lub zobowiązywać się do rozporządzenia udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majatku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku (art.35 k.r.o.). Oboje małżonkowie są wprawdzie obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, jednakże każdy z nich może zarząd ten wykonywać samodzielnie z zastrzeżeniem, że dla dokonania czynności przekraczajacych zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda współmałżonka wyrażona w formie przewidzianej dla danej czynności prawnej (art.36 k.r.o.).

Skoro przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług są wskazane w ustawie czynności, a podatnikiem tego podatku jest podmiot wykonujący te czynności samodzielnie (we własnym imieniu i na własny rachunek), a więc także na rachunek należącego do niego niepodzielnie majątku wspólnego, to wykonywanie tych czynności przez jednego z małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej, np. sprzedaż rzeczy wspólnej czy świadczenie usługi przy wykorzystaniu takiej rzeczy (najem, dzierżawa itp.), nie stwarza samo przez się obowiązku podatkowego w tym podatku u drugiego z małżonków. Obowiązek podatkowy każdego z małżonków, wynikający z wykonania określonej czynności, może wystapić jedynie wówczas, gdy oboje są stroną transakcji obciążonej podatkiem. Tylko wówczas każde z nich we własnym imieniu i na własny rachunek (tj. rachunek majatku wspólnego) dokonuje czynności opodatkowanej, stając się przez to podatnikiem podatku od towarów i usług.Stosownie do art.106 ust.1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art.15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust.2, 4 i 5 oraz art.119 ust.10 i art.120 ust.16.

Mając na uwadze powyższe, tut. Organ stwierdza, że stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie jest słuszne, tj. sprzedaż nieruchomości stanowiącej wspólność majątkową małżeńską podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22%, a jej sprzedaż powinna zostać udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez tego z małżonków, który prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT i z tego tytułu jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż:

  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia;
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Urząd Skarbowy w Skierniewicach