POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP2/443-101/05/KD/25605/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.04.2005, sygn. PP2/443-101/05/KD/25605/2005, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Gmina zawarła umowę zamiany lokali z osobami fizycznymi w ramach której przekaże lokale użytkowe, będące towarami używanymi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W zamian otrzyma od osób fizycznych lokale mieszkalne. Przedmiot zapytania dotyczy ustalenia, czy transakcja powyższa podlega regulacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz, 535, ze zm.). Wnioskodawca ocenia, że obydwie strony niniejszej umowy nie będą obciążone podatkiem VAT: Gmina - z uwagi na to, że przedmiotem dostawy z jej strony są towary spełniające status "używanych", od których nabycia nie przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o naliczony, osoby fizyczne - z uwagi na to, że nie są podatnikami podatku VAT. Odpowiadając na powyższe zapytanie zważa się, co następuje: Lokale zarówno użytkowe jak i mieszkalne spełniają definicję towarów w rozumieniu art. 2 pkt. 6 powołanej ustawy.
Zamiana rzeczy (towaru) na rzecz czy też na usługę skutkuje przeniesieniem prawa do rozporządzania zamienianymi rzeczami (towarami) jak właściciel. W przypadku zamiany występuje również wynagrodzenie, którym jest otrzymanie innej rzeczy lub świadczenie usług.
Oznacza to, iż w powyższym przypadku wynagrodzenie nie ma formy pieniężnej lecz jest określone w naturze. Należy więc stwierdzić, iż zamiana towarów oraz zamiana towaru na usługę stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy. W niniejszym postanowieniu Naczelnik Urzędu odnosi się wyłącznie do zakresu opodatkowania dostawy realizowanej przez Gminę, będącej stroną postępowania. Dostawa lokali użytkowych przez Gminę podlega regulacji ww. ustawy, korzysta jednakże ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43, ust. 1, pkt 2 w związku z art. 43, ust. 2, pkt 1 ustawy. W myśl powołanych przepisów zwolnieniem od podatku objęto dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stosownie do zapisu art. 43, ust. 2, pkt 1 ustawy przez towary używane należy rozumieć budynki, budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono ich budowę minęło co najmniej 5 lat. W art. 43, ust. 6 przewidziano wyłączenie ze zwolnienia ww. dostawy, jeżeli przed wprowadzeniem ww. towarów do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Jak wynika z opisanego stanu faktycznego przedmiotowe lokale użytkowe (stanowiące część obiektu budowlanego) spełniają ustawowe kryterium towarów używanych (budowa obiektu zakończona powyżej 5 lat od daty planowanej dostawy). Do analizowanego przykładu nie ma zastosowanie wyłączenie ze zwolnienia wynikające z art. 43, ust.6 ustawy. Dostawa lokalirealizowana przez Gminę jest zatem zwolniona od podatku.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy