Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób samochodem Ford Transit. Usługi przewozu osób wykonywane są na rzecz polskich firm -... - Interpretacja - PP/443-27/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.05.2005, sygn. PP/443-27/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób samochodem Ford Transit. Usługi przewozu osób wykonywane są na rzecz polskich firm - podatników VAT w kraju i na rzecz tych podmiotów wystawiane są faktury VAT. Dla usług przewozu osób w kraju stosowana jest stawka podatku 7% i z taką stawką wystawiane są faktury VAT dokumentujące wykonanie usługi na terenie kraju. Podatnik świadczy także na rzecz polskich podatników usługi przewozu osób do miejscowości położonych w krajach Unii Europejskiej ( Niemcy, Belgia, Czechy ).

Według stanowiska Podatnika - faktura dokumentująca powyższe usługi transportowe powinna zawierać dwie pozycje:a) odcinek krajowy ze stawką 7% - według przebytej odległości w kraju,b) odcinek zagraniczny - z adnotacją na fakturze " nie podlega opodatkowaniu".Usługę transportu poza granicami kraju należy opodatkować w kraju, przez który Strona przejeżdża. Zdaniem Podatnika, z uwagi na fakt, że jest w Polsce czynnym podatnikiem VAT, nie może korzystać w krajach Unii Europejskiej ze zwolnienia i powinien zarejestrować się we właściwych urzędach w tych krajach jako podatnik podatku od wartości dodanej. Rozliczenia podatku od wartości dodanej winien dokonywać według prawa podatkowego poszczególnych krajów unijnych.

W przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania - art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Od zasady tej istnieje jednak kilka wyjątków, gdyż zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług transportowych jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28 W związku z tym, że część usługi transportowej świadczona jest w innym państwie członkowskim - tam podlega opodatkowaniu, a do rozliczenia podatku obowiązany jest podatnik świadczący te usługi. W związku z tym ciąży na nim obowiązek rejestracji podatkowej w państwie, w którym usługa jest świadczona. Zatem świadcząc usługi przewozu osób na linii komunikacyjnej Polska - Niemcy czy Polska - Czechy, od części usługi wykonanej w poszczególnych państwach ( obliczonej według klucza kilometrowego ) musi Pan rozliczyć podatek według zasad obowiązujących w każdym z tych krajów.Zatem Pana stanowisko w tym zakresie jest słuszne. Jeśli chodzi o sposób fakturowania usług przewozu osób przez kraje Unii Europejskiej, to właściwie postępuje Pan opodatkowując odcinek krajowy stawką 7% i pozostawiając bez opodatkowania w kraju część usługi transportowej świadczonej w innym państwie członkowskim. Przy wystawianiu faktur VAT należy stosować zasady wynikające z § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 97, poz. 971 ) do odcinka opodatkowanego w kraju i § 30 ust. 4 w/w rozporządzenia do usług nie podlegających opodatkowaniu w kraju. Jednocześnie należy wyjaśnić, iż polskie organy podatkowe nie zajmują się prawem podatkowym krajów Wspólnoty Europejskiej i jako takie nie są właściwe do udzielania interpretacji przepisów podatkowych tych krajów, a zasady opodatkowania podatkiem VAT w poszczególnych państwach członkowskich są zawarte w dokumencie Komisji Europejskiej w jedenastu wersjach językowych na stronie internetowej: ww.europa.eu.int/comm/taxiation-custmos/publications/inf-doc.htm.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie