POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-1/443-28/05/114516/123/MK

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.04.2005, sygn. PP-1/443-28/05/114516/123/MK, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jed. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 17.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Stan faktyczny:
W VII 2004 r. nabył Pan oficynę o charakterze mieszkalnym , wybudowaną na początku ubiegłego stulecia . Przedmiotowa transakcja została potwierdzona aktem notarialnym , obiekt został zakupiony bez podatku VAT.
Przed przyjęciem do użytkowania na obiekcie tym wykonano prace modernizacyjne (ocieplenie budynku). Wg podanej informacji:
- od podatku należnego nie dokonał Pan odliczenia kwot podatku z faktur VAT dokumentujących modernizację obiektu,
- w wyniku modernizacji nie powstały nowe lokale mieszkalne, które mogły być zasiedlone lub zamieszkałe po raz pierwszy,
- nie prowadzi Pan działalności gospodarczej w zakresie handlu nieruchomościami.
Zapytanie podatnika dotyczy kwestii, czy przy sprzedaży przedmiotowego obiektu należy zastosować 22 % stawkę podatku od towarów i usług, czy zwolnienie od podatku.
Zdaniem podatnika - sprzedaż niniejszego obiektu będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zdaniem tutejszego organu w przedmiotowej sprawie należy zastosować zwolnienie w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarowi usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Stanowi on , że zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na, cele inne niż mieszkaniowe.
Zgodnie z art. 2 ust. 11 ustawy, obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania , sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskie.
Natomiast, gdy mowa o pierwszym zasiedleniu - stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się przez to wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.
Zwolnienie na podstawie cytowanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy ma zastosowanie wyłącznie do dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części na tzw. rynku wtórnym lecz tylko na cele mieszkaniowe.
Przedmiotowe zwolnienie nie ma zatem zastosowania do dostawy części budynków przeznaczonych na inne cele niż mieszkaniowe. W takim bowiem przypadku , przy spełnieniu warunków , o których mowa w powołanych art. 43 ust. 1 pkt 2 , art. 43 ust. 2 pkt 1 oraz art. 43 ust. 6 powołanej ustawy należy zastosować zwolnienie od podatku na podstawie ww. przepisów.
Nadmienia się ponadto, że na podstawie 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu .

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika /płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto