POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/406-44/KR/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.06.2005, sygn. PP/406-44/KR/05, Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a- 14c ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.05.2005 r. w sprawie rozliczenia zużytego przez dwa podmioty gazu w sytuacji gdy Zakład Gazowniczy wystawia fakturę tylko na jeden podmiot.

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż w sytuacji gdy Zakład Gazowniczy wystawia fakturę dla jednego z dwóch podmiotów korzystających z jego usług na całość zużytego gazu, podmiot otrzymujący fakturę powinien drugiemu podmiotowi wystawić fakturę VAT w wartościach odpowiadających wielkości zużytego przez ten podmiot gazu, przy czym należy w niej uwzględnić pobrane wcześniej zaliczki.

UZSADNIENIE

W dniu 20.05.2005 r. "X" złożyła wniosek o udzielenie interpretacji w sprawie rozliczenia zużytego przez dwa podmioty gazu w sytuacji gdy Zakład Gazowniczy wystawia fakturę tylko na jedną placówkę.

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawia się następująco: Zakład Gazowniczy wystawia fakturę dla jednego z dwóch podmiotów korzystających z jego usług ("X") na całość zużytego gazu, przy czym drugi podmiot korzystający z tego gazu ("Y") dokonuje na rzecz "X" wpłat zaliczkowych.

Zdaniem naczelnika tut. urzędu "X" dokonuje transakcji zakupu i sprzedaży gazu ziemnego, a będąc podatnikiem podatku od towarów i usług ma obowiązek dokumentować dokonaną sprzedaż za pomocą faktury VAT.

Ponadto w sytuacji gdy przed dokonaniem sprzedaży otrzymano część zapłaty to zgodnie z § 14 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów do której nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798) sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i § 11-13 z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela więc pogląd podatnika i uznaje, że dokumentem właściwym dla rozliczeń podatnika z "Y" jest faktura VATuwzględniająca dokonane wcześniej wpłaty, na które wystawiono faktury VAT.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu