POSTANOWIENIE - Interpretacja - NV/4406-1-12/25/05/KM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.06.2005, sygn. NV/4406-1-12/25/05/KM, Urząd Skarbowy w Pucku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PI/005-56/05/Z/08, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( j. t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 maja 2005 (data wpływu do tut. Urzędu - 17.05.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego odnośnie opodatkowania czynności wykonywanych na zlecenie sądów, Policji i Prokuratury przez biegłego.

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Ze złożonego wniosku wynika następujący stan faktyczny:

Podatniczka jako biegły sądowy sporządza opinie na zlecenie sądów, Prokuratury i Policji.

Zdaniem Wnioskodawczyni usługi wykonywane przez biegłego sądowego na rzecz sądów Policji i Prokuratury na podstawie umów zlecenia nie są działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust 2 ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny tut. organ podatkowy stwierdza nie poprawność stanowiska Wnoszącego zapytanie.

Zgodnie z art. 5 ust. l pkt l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535z późniejszymi zmianami) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. l pkt l ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa, co wynika z brzmienia art. 8 ust. l pkt 3 ww. ustawy. Zatem sam fakt wykonywania pewnych czynności z nakazu władzy, np. sądu nie jest kryterium do uznania, że świadczenie nie jest wykonywane w sposób samodzielny.

W świetle art. 15 ust. l i 2 ustawy podatnikami podatku od towarów l usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Natomiast w świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 261ipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, póz. 176, z późn. zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Zatem oceny zakresu stosowania przepisów ustawy w odniesieniu do czynności wykonywanych na zlecenie sądu policji i prokuratury, przez biegłych należy dokonywać w świetle uregulowań zawartych w art. 15 ust. 3 pkt 3 tej ustawy, pod kątem kryterium decydującym o uznaniu tych osób za podatników podatku od towarów i usług.

W przypadku świadczenia przez biegłych pomocy prawnej, nie można mówić, że sąd bierze na siebie odpowiedzialność za sporządzoną przez biegłego opinię. Opinia wydana przez biegłego jest dowodem w postępowaniu sądowym, a nie usługą, której bezpośrednim odbiorcą jest uczestnik postępowania. Nie można zatem mówić, że sąd bierze odpowiedzialność za opinię biegłego, w rozumieniu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy.

Przedstawiając powyższe należy stwierdzić, że czynności wykonywane na zlecenie sądu przez biegłych sądowych, nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, gdyż nie jest spełniony jeden z warunków określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę. Tym samym czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Takie same stanowisko zawarł Minister Finansów w piśmie PP3-812-130/2005/AK/864 z dnia 29 kwietnia 2005r.

Urząd Skarbowy w Pucku