POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-142/IV/2005/DB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.06.2005, sygn. PV/443-142/IV/2005/DB, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwrotu nakładów poniesionych przez najemcę nieruchomości

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik jest najemcą nieruchomości gruntowej (grunt rolny). Na wynajętym gruncie wybudował budynek w celu prowadzenia działalności gospodarczej, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, Wnioskodawca dokonał odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów dokonanych, w związku z realizacją inwestycji. Nakłady te zostały zaliczone do środków trwałych i są obecnie amortyzowane przez Podatnika na podstawie art. 16a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 54 poz. 654 ze zm.), jako budynek na cudzym gruncie. Wnioskodawca planuje zakup wynajmowanej nieruchomości, której część składową stanowi wybudowany na niej budynek.

W związku z powyższym dokonany zostanie zwrot, przez właściciela gruntu, nakładów poniesionych przez Podatnika na wybudowanie budynku oraz sprzedaż, przez właściciela gruntu, prawa własności gruntu wraz z prawem własności wybudowanego na nim budynku. Taki schemat omawianej transakcji, skutkującej nabyciem przez Wnioskodawcę prawa własności gruntu wraz z wybudowanym na nim budynkiem, w ocenie Podatnika, jest konieczny z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się o potwierdzenie stanowiska, iż zwrot przez właściciela gruntu nakładów poniesionych przez Podatnika na wybudowanie budynku stanowi, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej zwanej ustawą o VAT, usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy zwrot, przez właściciela gruntów, nakładów poniesionych przez Podatnika, zawiera się w zakresie definicji usługi, zawartej w przepisie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. W rezultacie czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Na podstawie art. 676 Kodeksu cywilnego jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego. Zgodnie z przedstawionym przez Wnioskodawcę stanem faktycznym wolą stron umowy jest zwrot Podatnikowi poniesionych przez niego nakładów.

Stosownie do treści art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, której pojęcie zostało wyjaśnione w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Czynność zwrotu nakładów nie mieści się w definicji towaru zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, gdyż przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Opodatkowaniu podlega również świadczenie usług. Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przyjęcie przez ustawodawcę szerokiej definicji usług jest zgodne z zapisami VI Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych i pozwala na objęcie podatkiem od towarów i usług wszelkich transakcji wykonywanych w ramach działalności gospodarczej.

Nakłady (ulepszenia) w obcym środku trwałym nie są towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, stanowią natomiast prawo majątkowe do tych nakładów. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik otrzyma od właściciela gruntu zwrot poczynionych wcześniej nakładów, które po rozwiązaniu umowy najmu, będą mogły być wykorzystywane (tzn. materialne efekty tych nakładów) przez dotychczasowego najemcę.

Przedmiotowa czynność - ulepszenie przedmiotu najmu, w wyniku którego nastąpi zwrot nakładów - stanowić będzie odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a zatem będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pomorski Urząd Skarbowy