Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14 b ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. ... - Interpretacja - IS.II/1-443/16/05

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.04.2005, sygn. IS.II/1-443/16/05, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14 b ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r., informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubaczowie pismem z dnia 11.01.2005 r., znak: US-IIa-005/19/2004/05, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje:

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Podatniczka otrzymuje "premie pieniężne" od hurtowni w przypadku zapłaty zobowiązań wynikających z faktur przed upływem terminu płatności określonego w fakturze oraz zakupu od hurtowni określonej ilości towarów. Premie wypłacane są przez hurtownie na podstawie not księgowych.Wobec powyższego zwraca się z zapytaniem, czy "otrzymane premie" podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, tj.: m.in. od ustalenia: za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie itp. Aby odpowiednio zakwalifikować świadczenie w konkretnym stanie faktycznym trzeba dokonać analizy dokumentów określających szczegółowe warunki przyznawania premii pieniężnych w odniesieniu do stanu faktycznego danej sprawy.

Jeśli z zawartej umowy wynika, iż premia pieniężna powoduje bezpośrednie obniżenie ceny zakupu i można ją przyporządkować do konkretnych transakcji, to należy uznać, że stanowi ona rabat obniżający obrót. Zastosowanie wówczas znajdzie przepis art. 29 ust. 4 ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz przepis § 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), dotyczący wystawiania faktur korygujących przez sprzedawcę.

Natomiast w przypadku, gdy premia pieniężna nie jest świadczeniem powiązanym z konkretną transakcją, a przyznawana jest kontrahentowi za spełnienie określonych warunków, wówczas należy uznać, że wypłacana premia związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem (działaniem) nabywcy otrzymującego taką premię, które podlega opodatkowaniu w podatku od towarów i usług na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z tym artykułem, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Izba Skarbowa w Rzeszowie