POSTANOWIENIE - Interpretacja - PZ/415-104/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.10.2005, sygn. PZ/415-104/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku nr GK/3284/2005 z dnia 6 lipca 2005 r. (data wpływu 11 lipca 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu obliczenia proporcji o której mowa w art. 90 ustawy o vat

Stwierdzam, że

Stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Działalność statutowa wnioskodawcy (spółdzielni mieszkaniowej) obejmuje między innymi budowanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych własnościowych praw do znajdujących się w tych budynkach lokali, w tym garaży. Spółdzielnia w oparciu o zawartą umowę z wykonawcą realizuje budynek mieszkalny. Budynek realizowany jest na terenie, na którym spółdzielnia ma ustanowione prawo wieczystego użytkowania gruntów. Po zakończeniu procesu inwestycyjnego Spółdzielnia przyjmie wybudowany obiekt na stan środków trwałych. Wybudowany budynek nie będzie amortyzowany a jedynie umarzany zgodnie z art. 16c pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółdzielnia odlicza Vat naliczony w trakcie procesu inwestycyjnego w całości, mimo, że budynek po przyjęciu na stan środków trwałych nie będzie amortyzowany, bowiem fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego od osób prawnych. Nadto z uwagi na fakt, że z dniem 1 maja 2004 r. ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej prawa do lokalu, rodzi obowiązek podatkowy, spółdzielnia z chwilą otrzymania środków na poczet wkładów budowlanych ustala i uiszcza VAT należny. Spółdzielnia w ramach realizowanej inwestycji zmuszona jest wybudować infrastrukturę techniczną (tj. między innymi sieć wodociągową i kanalizacji sanitarnej). Zgodnie z przedłożonym projektem umowy - warunkiem przyłączenia wykonanej sieci doprowadzającej wodę do budynku i odprowadzającej ścieki z budynku do kanalizacji miejskiej jest ich nieodpłatne przekazanie na majątek Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o. w G. Przekazanie Infrastruktury technicznej ma związek z prowadzoną przez spółdzielnię działalnością, bowiem zgodnie z art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz § 5 ust. 1 statutu Spółdzielni - Spółdzielnia obowiązana jest zapewnić a członkowie spółdzielni obowiązani są pokryć między innymi koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale (a więc zapewnić min. dostawę mediów). Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego wnioskodawca zapytuje, czy w proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy należy uwzględnić środki wnoszone na poczet wkładów budowlanych przez osoby oczekujące na lokale mieszkalne i garaże. Zdaniem podatnika biorąc powyższe pod uwagę oraz fakt, że zapis 87 ust. 5 ustawy mówiący o tym, że do obrotu o którym mowa w ust. 3 nie wlicza się jedynie towarów (środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych) używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności - środki wniesione na poczet wkładów budowlanych należy uwzględnić w rocznym obrocie z tytułu czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Reasumując spółdzielnia obliczając proporcję o której mowa w art. 90 ustawy zamierza ująć do rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego środki wniesione na poczet wkładów budowlanych.

Ocena prawna stanu faktycznego

Stosownie do treści art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl przepisu art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 10 cytowanej ustawy z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności:

  1. ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienie na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych,
  2. przeniesienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zgodnie z zapisem art. 17 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (tekst jednolity z 2003 r. Dz. U. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) przez umowę o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład budowlany oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni.

Zgodnie z zapisem art. 90 ust. 1 w stosunku do towarów i usług które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W myśl postanowień ust. 2 cyt. artykułu jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 , podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Proporcję o której mowa w ust. 2 ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Na podstawie art. 90 ust. 5 do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3 (środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy), używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Reasumując: Ustanowienie na rzecz członka spółdzielni spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest dostawą towarów, o której mowa w cytowanym wyżej art. 87 ust. 3 ustawy o Vat używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności i tym samym wlicza się go do obrotu o którym mowa w ust. 3 art. 90 ustawy o Vat.

W związku z powyższym mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku