Pismem z dnia 20 października 2005r. (data wpływu do Urzędu 27.10.2005r.) Pan...... zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawi... - Interpretacja - PP/443-67/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.12.2005, sygn. PP/443-67/05, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 20 października 2005r. (data wpływu do Urzędu 27.10.2005r.) Pan...... zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie dotyczącej kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonych usług menedżerskich.

Podatnik zamierza osiągać dochody określone w art. 13 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych poprzez zawarcie umowy o zarządzanie, w której spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powierzy zarządzającemu obowiązki prezesa zarządu. Powyższe dochody Pan .... chce osiągać bez rejestracji własnej działalności gospodarczej.

Zgodnie z informacją zawartą we wniosku, umowa jasno będzie określać warunki wykonywania czynności objętych umową, wynagradzania i odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Dodatkowo Podatnik wskazuje, że odpowiedzialność spółki za wykonywane czynności przez prezesa zarządu wobec osób trzecich wynika z przepisów kodeksu spółek handlowych (zapisy art. 204 KSH i dalej).

Zdaniem Pytającego przychody otrzymywane z powyższego tytułu nie będą uznane za samodzielną działalność gospodarczą określoną w art. 15 ust. 1 ustawy VAT, a więc nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

W myśl art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy.

W świetle art. 15 ust. 1 i 2 ww. ustawy podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Natomiast w świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu, których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (z wyjątkiem przychodów o których mowa w pkt 7 art. 13 , tj. otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należących do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych) uznano za przychody z działalności wykonywanej osobiście.

W przedmiotowej sprawie Pan ...... wskazał, że umowa na świadczenie usług menedżerskich jasno będzie określać warunki wykonywania czynności objętych umową, wynagradzania i odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Zatem na mocy cyt. art. 15 ust. 3 pkt 3 wykonywanie tych czynności wyłączone jest z regulacji prawnych ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem organu podatkowego podkreślić należy, że ocena zawartej umowy pod kątem stwierdzenia spełniania wszystkich warunków, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, należy do samego podatnika, bowiem więzy prawne pomiędzy zarządzającym menedżerem a spółką wynikają wyłącznie z treści zawartej pomiędzy stronami umowy, a nie z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Organ podatkowy nie jest właściwy w zakresie interpretowania zdarzeń cywilnoprawnych opartych na ustawie Kodeks cywilny.

Mając powyższe na uwadze stwierdzam, że stanowisko zajęte przez wnioskodawcę jest prawidłowe.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Urząd Skarbowy w Chełmie