Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z póź. zm.) w brzmieniu obowiązuj... - Interpretacja - PP1/443-169/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.01.2005, sygn. PP1/443-169/04, Urząd Skarbowy w Elblągu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z póź. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2004 r., w związku z pismem z dnia 31.12.2004 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, co następuje:

W skierowanym do organu podatkowego piśmie Strona wniosła o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług według ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona planuje zająć się zbieraniem złomu metali i makulatury. Będzie to dodatkowe źródło utrzymania. Strona dokonywać będzie sprzedaży cyklicznie, kilka-kilkanaście razy w miesiącu.

W związku z powyższym Strona wystąpiła z zapytaniem czy stanie się podatnikiem w myśl art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług ?

Podatnik jest zdania, że biorąc pod uwagę art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, jak również art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, wykonywanie działalności polegającej na zbieraniu złomu metali i makulatury w sposób częstotliwy, kwalifikuje go jako podatnika podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu wyjaśnia:

Zgodnie z art. 15 ust. 1, ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Natomiast wg art. 113 ust. 9 ww. ustawy podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

Na podstawie art. 113 ust. 4 cytowanej ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia. Z tym, że w przypadku, o którym mowa w ust. 9 zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5.

W związku z art. 113 ust. 13 pkt.1 litera a) ww. ustawy, zwolnień o których mowa w ust. 1 i 9 nie stosuje się do importu towarów i usług wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników dokonujących dostaw wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali.

Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2004 r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 253 poz. 2528), wartość sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług, odpowiadającej równowartości 10.000 euro, określa się w kwocie 43.800 zł.

Biorąc pod uwagę powyższe, wykonywanie czynności wymienionych przez Pana w piśmie, kwalifikuje Pana jako podatnika podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego została udzielona zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w trybie obowiązującym do dnia 31.12.2004 r. (wniosek złożono 31.12.2004 r.).

Informacja obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę pytania i w przedstawionym stanie oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym na dzień udzielenia odpowiedzi.

Urząd Skarbowy w Elblągu