W myśl art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik ur... - Interpretacja - PP/443/IN/1c/BT/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.03.2005, sygn. PP/443/IN/1c/BT/2005, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W myśl art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a §4.

Pismem z dnia 03.01.2005r. uzupełnionym pismem z dnia 26.01.2005r. zwrócił się Pan z zapytaniem czy od 1 maja 2004r. powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia przez osobę fizyczną środka transportu na potrzeby osobiste.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowania następujące normy prawa podatkowego: art. 2 pkt10, art. 9 ust.3, art.17 ust.1 pkt3, art. 103 ust.3, 5,6, art.105 ust.1 pkt1, 2, ust.2,3 w ustawie z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

Podmiotem zobowiązanym do odprowadzenia podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu w innym kraju Wspólnoty jest zawsze nabywca, niezależnie od jego statusu podatkowego, a więc nawet jeżeli jest to ostateczny konsument, np. osoba fizyczna. W cytowanej wyżej ustawie o podatku od towarów i usług zasada taka znajduje oparcie w art.9 ust.3 ustawy, która stanowi, że wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, będącym czynnością opodatkowaną, jest również przypadek gdy przedmiotem nabycia - od dostawcy, który nie jest podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą lub podatnikiem podatku od wartości dodanej - są nowe środki transportu, a nabywcą nie jest podatnik prowadzący działalność gospodarczą, ani osoba prawna niebędąca podatnikiem. Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt3 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a zatem również wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu w rozumieniu art.9 ust. 3 ustawy.

Osoba fizyczna sprowadzająca z krajów Unii samochód uznany za nowy środek transportu ma obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym deklarację dla podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu (VAT-10). W myśl art. 103 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług deklarację tę należy złożyć w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. W tym terminie należy również dokonać zapłaty podatku VAT wynikającego z ww. deklaracji na rachunek urzędu skarbowego.

W myśl art. 103 ust.5,6 ustawy, w przypadkach o których mowa w ust. 3 art. 103, podatnicy są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym informację o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu (VAT-23). Do informacji dołącza się kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika. Informacja, o której mowa w ust.5 wraz z kopią faktury potwierdzającej nabycie środka transportu i dowodem zapłaty, stanowią podstawę do wydania zaświadczenia, o którym mowa w art. 105 ust.1 pkt.1.

Zgodnie z art. 105 ust.1 pkt1 ustawy o podatku od towarów i usług, Naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających uiszczenie przez podatnika podatku - w przypadkach, o których mowa w art. 103 ust.3.

Zgodnie z art. 2 pkt 10 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług za nowe środki transportu uważa się między innymi:1) pojazdy lądowe wymienione w poz. 1-4,9,10 i 15-20 załącznika nr1 do ustawy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy : (...).

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia przez osobę fizyczną środków transportu na cele osobiste, które nie spełniają warunku niezbędnego do uznania za nowy środek transportu w postaci przebiegu lub okresu, który upłynął od dopuszczenia takiego środka do użytku, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług nie powstaje .

Zgodnie z art. 105 ust.1pkt2, cytowanej wyżej ustawy, Naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju. W myśl art. 105 ust.2,3 ustawy, w przypadku o którym mowa w ust.1 pkt2, zaświadczenie wydaje się na wniosek zainteresowanego. (...)

Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, załącza się umowę lub fakturę stwierdzającą nabycie pojazdu przez wnioskodawcę oraz inne dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Brzegu