W związku z art. 2 ust. 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 27 ust. 1 - 6, art. 28, ustawy z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)i po roz... - Interpretacja - DPP-005-68/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.11.2005, sygn. DPP-005-68/05, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z art. 2 ust. 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 27 ust. 1 - 6, art. 28, ustawy z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczania podatku należnego i naliczonego w deklaracji VAT-7 z tytułu importu usług,Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest nieprawidłowe .

Z przedstawionego wniosku wynika, że spółka wynajmuje nieruchomość położoną w Polsce od osoby fizycznej zamieszkałej w Niemczech.. Miejscem wystawienia rachunku jest miasto Poznań. Spółka po otrzymaniu rachunku księguje go tylko w koszty uzyskania przychodu, nie nalicza podatku VAT należnego z tytułu importu usług, nie wykazuje w deklaracji VAT-7, a tym samym nie wykazuje tego podatku jako naliczonego do odliczenia.

W związku z powyższym spółka zwraca się z zapytaniem, czy dobrze zastosowała prawo podatkowe nie rozliczając i nie wykazując podatku należnego i naliczonego w deklaracji VAT-7 z tytułu importu usług.

W świetle regulacji art. 2 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) pod pojęciem importu usług rozumie się - świadczenie usług z tytułu wykonania której podatnikiem jest usługobiorca o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 tj. usługobiorca usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy obowiązek naliczania i odprowadzania podatku z tytułu importu usług ciąży na podatniku, należy ustalić, gdzie jest miejsce świadczenia usług, zgodnie z przepisami wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług.

Ogólna zasada miejsca świadczenia usług została określona w art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy. Od ogólnej zasady przewidziano szereg odstępstw, które w zależności od rodzaju usługi określają miejsce opodatkowania, co zostało określone w art. 27 ust. 2 - 6 oraz w art. 28 ww. ustawy.

Przepisy art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy stanowią, że w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Ponieważ usługa wynajmu nieruchomości jest usługą związaną z nieruchomością, miejsce jej świadczenia należy rozpoznać w przedstawionym wniosku w Polsce, gdzie położona jest nieruchomość.

Dlatego też, jeśli nie jest spełniony warunek określony w art. 17 ust. 2, tzn. podatku nie rozliczył usługodawca a świadczącym usługę jest podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, obowiązek rozliczenia podatku VAT w przedstawionym wyżej przypadku, spoczywa na usługobiorcy, w ramach importu usług na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

A zatem Spółka jest zobowiązana do samoobliczenia podatku z tytułu importu usług oraz rozliczenia podatku VAT z tego tytułu w deklaracji VAT-7.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu