Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że od 01.07.1994r. rozpoczął Pan wraz z małżonką prowadzenie działalności gospodarczej na pod... - Interpretacja - US-III-443/94/J/II/2005

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.12.2005, sygn. US-III-443/94/J/II/2005, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że od 01.07.1994r. rozpoczął Pan wraz z małżonką prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Działalność na imię obojga małżonków prowadzona była bez zawarcia umowy spółki. W związku z tym, że Pan był zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, dla celów wspólnie prowadzonej działalności posługiwali się Państwo numerem identyfikacyjnym (NIP) nadanym Panu. Pana małżonka nie dokonywała do chwili obecnej zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług i nie jest podatnikiem tego podatku, a z dniem 01.01.2006r. zamierza odstąpić od prowadzenia działalności prowadzonej na imię obojga małżonków.

W związku z tym, że Pańska żona zamierza odstąpić od prowadzenia w/w działalności gospodarczej, która jednak w dalszym ciągu będzie prowadzona przez Pana, zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie: czy odstąpienie małżonki od działalności prowadzonej na imię obojga małżonków wiąże się z koniecznością sporządzenia remanentu likwidacyjnego i likwidacją dotychczas prowadzonej działalności?

W przedstawionym we wniosku stanowisku, jest Pan zdania, że przy zmianie wpisu w ewidencji działalności gospodarczej polegającejna wykreśleniu żony, która zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, będącej osobą niezarejestrowaną dla celów podatku VAT, nie może być mowy o likwidacji dotychczas prowadzonej dzialności gospodarczej i powstaniu nowego podmiotu, w związku z tym nie powstanie obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), a małżonka nie ma obowiązku o tym fakcie powiadomić Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Pana małżonka zamierza odstąpić od działalności prowadzonej na podstawie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Działalność prowadzona była bez zawiązania umowy spółki cywilnej. Zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT dotychczas był Pan, posługując się nadanym numerem NIP. Zmiana wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie prowadzi do likwidacji firmy lecz wskazuje na jej kontynuację, forma prawna nie uległa bowiem zmianie, a Pan figuruje nadal jako czynny podatnik VAT. Nie można wię mówić o zaprzestaniu wykonywania przez Pana czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wobec powyższego nie znajduje zastosowania art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), który stanowi, że opodatkowaniu podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku: rozwiązania umowy spółki cywilnej lub handlowej nie mającej osobowości prawnej, zaprzestanie przez podatnika, o którym mowa w art. 15 będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania powołany wyżej art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W ocenie tutejszego organu nie nastąpi obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego i zapłaty podatku.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim