Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług ... - Interpretacja - 1418/ZT/T/443-67/05/SG

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.12.2005, sygn. 1418/ZT/T/443-67/05/SG, Urząd Skarbowy w Piasecznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt. 6 tej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome , jak również wszelkie postacie energii , budynki i budowle lub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej , a także grunty. Dostawą zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W przypadku zamiany nieruchomości dochodzi do podwójnej dostawy towarów dokonywanej przez obydwie strony umowy zamiany, z których każdą należy ocenić odrębnie pod kątem przepisów ustawy o podatku od towarów i usług .

W myśl art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt. 10 pod warunkiem , że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli lub ich części będących przedmiotem najmu , dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze .Przez towary używane zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt. 1 w/w ustawy rozumie się budynki budowle lub ich części , jeżeli od końca roku , w którym zakoń czono budowę tych obiektów , minęło co najmniej 5 lat .jednakże zwolnienia , o którym mowa w ust. 1 pkt. 2 nie stosuje sie do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt. 1 , jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione na przez podatnika na ulepszenie , w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym , stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej , a podatnik :miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych nakładów ( art. 43 ust. 6 ustawy ) .

Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 5 w/w ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to , że przepis ten pozwala traktować łącznie dostawę budynku wraz z gruntem i zastosować w stosunku do gruntu tę samą stawkę podatku co do budynku lub zwolnienie z podatku w zależności od jego statusu. Jednak do realizacji tego prawa konieczny jest do spełnienia warunek - by dostawa budynku była czynnością podlegającą opodatkowaniu lub zwolnioną z podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Gmina jako podatnik podatku od towarów i usług w ramach umowy zamiany dokonuje odpłatnej dostawy gruntu. Natomiast nieodpłatne przeniesienie własności budynku posadowionego na tym gruncie , wzniesionego z nakładów własnych Spółdzielni w 1966 r jest realizacją prawa wynikającego z przepisu art. 204 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r o gospodarce nieruchomościami ( Dz.U.Nr 261 poz. 2603 ) w myśl którego użytkownikom gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub gminy , przysługuje roszczenie o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntu oraz o przeniesienie własności znajdujących się na nim budynków , innych urządzeń i lokali . Przy czym przeniesienie własności budynków następuje odpłatnie chyba ,że obiekty zostały wybudowane lub nabyte ze środków własnych Spółdzielni , związków spółdzielczych oraz innych osób prawnych. W odniesieniu do budynku znajdującego się na gruncie będącym przedmiotem zamiany gmina dokonuje wprawdzie dostawy , lecz jest to czynność nieodpłatna , zatem niepodlegająca opodatkowaniu , co nie jest równoznaczne ze zwolnieniem od podatku .

W związku z powyższym cytowany przepis art.29 ust. 5 ustawy nie ma zastosowania do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie . Nie może tu mieć zastosowania również przepis art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy. Zatem dostawa gruntu w przedmiotowej sprawie podlega opodatkowaniu stawką podatku w wys. 22% , natomiast przeniesienie własności budynku jako czynność nieodpłatna nie podlega opodatkowaniu.

Urząd Skarbowy w Piasecznie