Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa - Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.( zwanej dalej Ordynacją podatkową) stosownie ... - Interpretacja - PP/443/IN/181/AK/04

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.01.2005, sygn. PP/443/IN/181/AK/04, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa - Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.( zwanej dalej Ordynacją podatkową) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § l, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - zgodnie z art. 14a § 4.
Pismem z dnia 15.12.2004r Jednostka wystąpiła do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym prawa do odliczenia podatku naliczonego. Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że Jednostka, w związku z prowadzonym postępowaniem upadłościowym, w listopadzie 2004r dokonała sprzedaży wyposażenia zakładu jako zwolnione z VAT towary używane - stosownie do treści art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ). Czynność ta dokonywana jest sporadycznie. Ponadto dodaje, że nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwoty, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony.
W związku z powyższymi okolicznościami Jednostka formułuje stanowisko, że ma prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony w pełnej wysokości, bez ustalania proporcji, o której mowa wart. 90 ust.3 ww. ustawy, ponieważ sprzedaż zwolniona z V AT jest dokonywana sporadycznie (art. 90 ust.6 ).
Działając na podstawie wyżej cytowanego art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia co następuje:
Stosownie do treści art 90 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego.
Zgodnie z art. 90 ust.2 ustawy o V A T, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 , podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Proporcje, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo - art.90 ust.3
W art 90 ust. 1 O ww. ustawy wskazano, że w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2 - 8:
1) przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2,
2) nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2.
Stosownie do art.91 ust.1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa wart 86 ust. 1 , jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2 - 9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2 - 7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.
Reasumując, Jednostka ma prawo do odliczenia całego podatku naliczonego za okres od maja do grudnia 2004r, jeżeli ustalona o powyższe zasady proporcja przekroczy 98%.
Z powołanego przez Jednostkę art.90 ust.6 ustawy wynika, że do obrotu, o którym mowa w ust.3 nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3 (usługi pośrednictwa finansowego), w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. Przepis ten nie dotyczy sytuacji opisanej w piśmie, ponieważ Jednostka sprzedała, jako zwolnione z VAT, wyposażenie zakładu.
Po zakończeniu roku podatkowego 2004r Jednostka, celem rozliczenia sprzedaży i podatku naliczonego, zobowiązana jest do skorygowania kwoty odliczonego podatku naliczonego, związanego ze sprzedażą opodatkowaną, jak i zwolnioną od podatku.
W myśl art. 163 ust.2 ustawy o VAT korekta podatku naliczonego, o której mowa www.art.91.za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie, obliczając wskaźnik proporcji wartości czynności (sprzedaży) dających prawo do odliczenia podatku do wartości całości obrotu (sprzedaży). Należy także wyliczyć całkowitą wartość podatku naliczonego, związanego z czynnościami dającymi i niedającymi prawa do odliczenia podatku. Stosując powyższy wskaźnik należy określić kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu w ww. okresie 2004r. Różnicę, między kwotą wyliczoną a kwotą, którą Jednostka faktycznie odliczyła, należy rozliczyć w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku 2005. Z uwagi na fakt, że Jednostka podatek od towarów i usług rozlicza wg systemu miesięcznego, ww. korektę podatku naliczonego należy dokonać w deklaracji VAT-7 za styczeń 2005r.
Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Brzegu