Zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dn... - Interpretacja - PP-443/134/2004

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.01.2005, sygn. PP-443/134/2004, Izba Skarbowa we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
W świetle ust. 2 tego artykułu przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa powyżej, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, w myśl przepisu art. 2 pkt 12 cyt. wyżej ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych : 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113-Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Z kolei dostawa materiałów budowlanych od 1 maja 2004 r. zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.
Z treści ww. pisma wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik:
- świadczy usługi polegające na montażu okien, drzwi i rolet zewnętrznych, w obiektach budownictwa mieszkaniowego, które wykonuje z materiałów zakupionych przez siebie (okna, drzwi, rolety zewnętrzne),
- produkuje żaluzje, rolety materiałowe oraz dokonuje ich montażu,
- sprzedaje żaluzje, rolety i artykuły z branży przemysłowo-budowlanej i dokonuje ich montażu.
Uwzględniając powyższe, w przypadku, gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych to w ramach zawartej umowy strony mogą ustalić, co konkretnie wchodzi w zakres robót budowlano-montażowych i w konsekwencji ukształtować zakres wzajemnych obowiązków. Jeżeli z zawartej umowy wynika, że w ramach usług polegających na montażu np. okien roboty zostaną wykonane z materiałów zakupionych przez wykonawcę, które będą elementem kalkulacyjnym ceny składającym się na te roboty wówczas stawka podatku od towarów i usług uzależniona będzie od tego, w jakim budynku usługi te będą wykonywane; jeżeli w budynku mieszczącym się w PKOB 11, to całość usługi opodatkowana będzie według stawki 7%.
Odmienna natomiast sytuacja wystąpi w przypadku, gdy podatnik jako producent lub sprzedawca dokona montażu żaluzji i rolet, gdyż w istocie wystąpi dostawa towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, dla której to cena skalkulowana jest wraz z montażem.
W tej sytuacji, zgodnie z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy w odniesieniu do dostawy towarów, o których mowa w piśmie należy stosować 22% stawkę podatku od towarów i usług.

Izba Skarbowa we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy