Firma w czerwcu 2002 r. dokonała zakupu nieruchomości składającej się z dwóch działek z posadowionymi na nich budynkami bez prawa do odliczenia podat... - Interpretacja - PP-443/4/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.02.2005, sygn. PP-443/4/05, Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Firma w czerwcu 2002 r. dokonała zakupu nieruchomości składającej się z dwóch działek z posadowionymi na nich budynkami bez prawa do odliczenia podatku VAT. Od daty oddania tychże budynków do użytkowania minęło 20 lat. Następnie wykonano projekt prac geologicznych na wykonanie odwiertu i w październiku 2002 r. wykonano na jednej z działek odwiert-studnię wierconą w celu ujęcia wód podziemnych. W związku z tą inwestycją dokonano odliczenia podatku VAT. Sam odwiert nie stanowi środka trwałego, nie jest zdatny do użytkowania bez odpowiednich maszyn i urządzeń pobierających wodę.

Firma stoi na stanowisku, że przy sprzedaży działki-gruntu wraz z budynkiem korzystającym ze zwolnienia z podatku VAT jako towar używany oraz odwiertu podlegającego opodatkowaniu wg 22% stawki VAT należy zastosować 22% stawkę podatku VAT do całości gruntu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez towary zgodnie z art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy o VAT należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Odpłatna dostawa gruntu z dniem 1 maja 2004 r. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.

Stawka podatku VAT przy sprzedaży gruntu zależy od tego jaką stawką opodatkowana jest dostawa budynków lub budowli trwale związanych z gruntem. Zgodnie z postanowieniami art. 29 ust. 5 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Powyższy przepis określa podstawę opodatkowania, czyli wartość od której liczy się kwoty podatku. Dlatego też w przypadku, gdy dochodzi do sprzedaży gruntu, na którym znajdują się budynki lub budowle trwale z gruntem związane podlegające opodatkowaniu i korzystające ze zwolnienia od podatku należy proporcjonalnie do wartości sprzedawanych budynków i budowli przypisać odpowiednio do nich udział gruntu i zastosować właściwą stawkę podatku bądź zwolnienie od podatku.

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim