POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-1/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.03.2005, sygn. PP/443-1/05, Urząd Skarbowy w Wadowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 5 stycznia 2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 6.01.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 28.01.2005 r. (data wpływu do tut. organu 31.01.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przedstawionym przez Was stanem faktycznym jesteście właścicielami garażu położonego w (...). Powyższy garaż mieści się w budynku wielorodzinnym konstrukcji prefabrykowanej, budowanym w pierwszej połowie lat 70-tych. Z jego własnością związany jest udział (...) w nieruchomości wspólnej tj. gruncie na którym położony jest budynek tj. działce nr (...) oraz udział w częściach wspólnych budynku (komunikacja, kotłownia, suszarnia). W trakcie użytkowania garażu nie poczyniono żadnych wydatków na jego ulepszenie. Garaż użytkowany był przez osobę fizyczną na podstawie umowy najmu lokalu od której naliczony był podatek VAT.
Waszym zdaniem przy sprzedaży powyższego garażu, nie ma obowiązku naliczenia podatku należnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), informuje iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez towary - zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ww. ustawy z dnia 11 kwietnia 2004 r.), która w związku z tym stanowi element podstawy opodatkowania tych nieruchomości - według stawki podatkowej dla nich właściwej.
Jednocześnie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Pod pojęciem towarów używanych, o których mowa wyżej, należy rozumieć - stosownie do treści art. 43 ust. 2 pkt. 1 ustawy - budynki, budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Ustawodawca określił jednak warunki, które uprawniają do zwolnienia tej sprzedaży z podatku VAT, gdyż zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług - zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt. 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym, jeżeli garaż jest towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i nie przysługiwało dokonującemu jego dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie ma do niego zastosowania art. 43 ust 6 powyższej ustawy - sprzedaż jego korzysta ze zwolnienia z VAT.
Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 5 ww. ustawy grunt sprzedawany wraz z takim lokalem jest również zwolniony z opodatkowania. Wartość gruntu wchodzi bowiem w podstawę opodatkowania sprzedawanego lokalu czy budynku i podlega opodatkowaniu lub zwolnieniu na takich samych zasadach jak sprzedawany lokal.

Reasumując powyższe, tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że sprzedaż garażu, w stosunku do którego nie poczyniono żadnych wydatków na ulepszenie, usytuowanego w budynku, w którym od zakończenia budowy minęło co najmniej 5 lat wraz ze sprzedażą ułamkowej części gruntu pod tym garażem i udziałem w częściach wspólnych budynku (komunikacja, kotłownia, suszarnia), zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia

Urząd Skarbowy w Wadowicach