P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PPI/443-9/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.02.2005, sygn. PPI/443-9/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dn. 18.01.2005 r., który wpłynął w dn. 19.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej dotacji budżetowej na podstawie art. 34 ust. 1 pkt 4 ustawy z dn. 28.11.2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003 - 2006 (Dz. U. Nr 210, poz. 2037) i umowy zawartej z Ministerstwem Gospodarki i Pracy na finansowanie działalności Spółki z przeznaczeniem na pokrycie kosztów jej funkcjonowania

  • jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 19.01.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 03.02.2005 r. złożono uzupełnienie do ww. wniosku.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Występując z wnioskiem o udzielenie interpretacji Spółka podała, iż jej działalność finansowana jest głównie z dotacji budżetowej na podstawie art. 34 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003 - 2006 (Dz. U. Nr 210, poz. 2037). Spółka otrzymuje dotację na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Gospodarki i Pracy z przeznaczeniem na pokrycie kosztów jej funkcjonowania. Zadania wynikające z ww. ustawy świadczone są przez Spółkę na podstawie stosownych umów nieodpłatnie.

Zdaniem Spółki otrzymana dotacja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko to jest prawidłowe.

Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z powyższego przepisu wynika, że w sytuacji gdy podatnik - w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu (może to być organ administracji rządowej, samorządowej lub organizacja społeczna) dofinansowanie, subwencję, stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia.

Natomiast dotacje mające na celu dofinansowanie ogólnych kosztów działalności, nie uzależnione od ilości i wartości świadczonych usług (dostarczonych towarów) i nie mające wpływu na ich cenę, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem w przedmiotowej sprawie otrzymana od Ministerstwa Gospodarki i Pracy na podstawie zawartej umowy dotacja na finansowanie działalności Spółki nie podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego, obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach