W ocenie wnioskodawcy w myśl regulacji, którą wprowadzono 23 czerwca 2004 r. (§ 3a rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sp... - Interpretacja - PP II 0090/1/31/17/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.03.2005, sygn. PP II 0090/1/31/17/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W ocenie wnioskodawcy w myśl regulacji, którą wprowadzono 23 czerwca 2004 r. (§ 3a rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług) w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat. Zarówno pierwsza opłata jak i roczne opłaty z tego tytułu podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT z mocy zapisu art. 41 ust. 1 tej ustawy o podatku od towarów i usług. Płatność opłaty rocznej jest jednorazowa, albo też rozłożona na raty. Jeżeli płatność jest jednorazowa, to obowiązek podatkowy powstaje w terminie płatności tej opłaty tj. 31 marca każdego roku.

Przy płatności ratalnej, podatek należny z tego tytułu należy odprowadzić do 25 dnia miesiąca następnego, czyli obowiązek podatkowy powstaje w odniesieniu do poszczególnych rat.

Mając na uwadze powyższe Gmina będzie wystawiała faktury VAT nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego w myśl § 18 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.).

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu. Przepis ten został wydany na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 19 ust. 22 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) i stanowi przepis szczególny w stosunku do przepisów określających moment powstania obowiązku podatkowego wynikających z ustawy, również w stosunku do przepisu art. 19 ust. 11 powołanej ustawy. Zatem w przypadku uiszczenia przez użytkownika opłaty za wieczyste użytkowanie przed terminem płatności np. w dniu 18.01.2005 r. obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie dopiero z chwilą upływu terminu płatności, pomimo wcześniejszego uiszczenia należności.

Natomiast zasady wystawiania faktur VAT zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zgodnie z § 17 ust. 1 i 2 powołanego rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratą, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Powołany przez Podatnika przepis § 18 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia stanowi natomiast, iż w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury te nie mogą być wystawione jednak wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Wyjątek stanowią faktury w zakresie dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika Nr 3 do ustawy, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.

A zatem przepis § 18 nie będzie miał zastosowania w przypadku opłat pobieranych z tytułu wieczystego użytkowania. Przepis ten odnosi się bowiem do przypadków, dla których szczególny moment powstania obowiązku podatkowego został określony w przepisach art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy.

Reasumując należy wskazać, iż w przypadku samodzielnego uiszczenia przez użytkownika opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntu przed terminem płatności, Podatnik powinien wystawić fakturę zgodnie z cytowanym wyżej § 17 rozporządzenia, tj. w terminie 7 dni od dnia, w którym otrzymano należność, pomimo, iż obowiązek podatkowy powstanie dopiero z chwilą upływu terminu płatności.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wskazanym przez Podatnika w złożonym wniosku tj. w dniu 18.01.2005 r.

Dodatkowo tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż na podstawie przepisu § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 31.01.2005 r. Nr 17, poz. 150) uchylony został przepis § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z § 3 rozporządzenia z dnia 28 stycznia 2005 r. przepis § 1 pkt 2 wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Natomiast zgodnie z § 2 powołanego rozporządzenia w przypadku pobrania po dniu 24 czerwca 2004 r. a przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia, całości lub części należności z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych - przed upływem terminu ich płatności - obowiązek podatkowy z tytułu pobrania tych należności powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat (wpłat).

Dolnośląski Urząd Skarbowy