Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-149/05/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.01.2005, sygn. PI/005-149/05/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Nadleśnictwo otrzymuje od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach różnego rodzaju umów dofinansowanie w postaci dotacji na realizację określonych przedsięwzięć. Nadleśnictwo otrzymuje również - na podstawie art. 54 ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach - dotacje celowe z budżetu państwa na zadania z zakresu zagospodarowania lasu.

Otrzymywane dotacje przeznaczone są na zakup towarów i usług w celu realizacji powyższych zadań.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W przypadku dofinansowania należy zatem określić, czy miało ono bezpośredni związek z konkretnymi dostawami lub świadczeniami. Do stwierdzenia, że dana dotacja (subwencja) zaliczana jest do podstawy opodatkowania, niezbędne jest ustalenie czy tego typu dofinansowanie wiąże się ściśle z ceną towaru lub usługi. W takich bowiem przypadkach dotacja (subwencja) stanowi obok ceny uzupełniający ją element i zaliczana jest do podstawy opodatkowania.

Dotacje mające na celu dofinansowanie działalności, nie uzależnione od ilości i wartości świadczonych usług, jak również otrzymane dotacje celowe na inwestycje, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym brak jest bezpośredniego związku pomiędzy otrzymaną dotacja, a konkretną dostawą lub świadczeniem usług, omawiana dotacja nie jest obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 w/w ustawy, w związku z tym nie stanowi podstawy opodatkowania.

Stosownie do zapisu art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zatem, jeżeli nabywane towary i usługi będą służyć dokonywanej przez Nadleśnictwo sprzedaży opodatkowanej, to Jednostce przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących realizacji zadań finansowanych ze środków pochodzących z dotacji.

Zgodnie natomiast z art. 90 ust. 7 ustawy o podatku VAT do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1.

Izba Skarbowa w Gdańsku