Zgodnie z przedstawionym w pismach stanem faktycznym, Podatnik "X" jest wytwórcą okularów korekcyjnych na zamówienie. Sprzedawane okulary korekcyjne ... - Interpretacja - OP.PP/443/16/15/05/BP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.03.2005, sygn. OP.PP/443/16/15/05/BP, Urząd Skarbowy w Tychach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przedstawionym w pismach stanem faktycznym, Podatnik "X" jest wytwórcą okularów korekcyjnych na zamówienie. Sprzedawane okulary korekcyjne - jako wyrób medyczny spełniają wymagania zasadnicze i ocenę zgodności wyrobów medycznych z wymaganiami zasadniczymi, o których mowa w art. 16 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896). Podatnik dokonał zgłoszenia do rejestru wytwórcy wyrobu medycznego wykonywanego na zamówienie - potwierdzenie wpisu do rejestru z datą "Y" pod numerem "Z" dokonane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznychi Produktów Biobójczych w Warszawie.

Zdaniem strony sprzedaż okularów korekcyjnych podlega opodatkowaniu stawką podatku VATw wysokości 7 %.

W odpowiedzi na powyższe tut. organ podatkowy uprzejmie informuje, iż zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22 %. Natomiast zgodnie z przepisem art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 3 wynosi 7 %.Wśród towarów opodatkowanych powyższą stawką podatku, pod poz. 106 załącznika nr 3 wymieniono wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez względu na symbol PKWiU, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 17 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896) pod pojęciem wyrobu medycznego - należy rozumieć: narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób, b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń, c) badania, zastępowania (...)który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 22 ww.ustawy o wyrobach medycznych pod pojęciem "wyrób medyczny wykonywany na zamówienie" - należy rozumieć wyrób medyczny wykonywany zgodnie z pisemną instrukcją wskazującą jego właściwości i zastosowanie, sporządzoną przez lekarza lub inne osoby, posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe, i na ich odpowiedzialność, przeznaczony do używania przez określonego pacjenta z wyjątkiem wyrobu medycznego wykonywanego metodami produkcji seryjnej, wymagającego odpowiedniego przystosowania do specyficznych potrzeb lekarza lub innego użytkownika.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 tejże ustawy, wyrób medyczny wprowadzony do obrotu i do używania musi spełniać określone dla niego wymagania zasadnicze określone ustawą z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 03.11.2004 r. w sprawie wymagań zasadniczych dla wyrobów medycznych do różnego przeznaczenia (Dz. U. Nr 251, poz. 2514 ). Na podstawie art. 53 ww. ustawy o wyrobach medycznych, wytwórcy wykonujący wyroby na zamówienie, mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mają obowiązek zgłoszenia do Rejestru danych dotyczących wytwórcy, o których mowa w art. 51 ust. 3 pkt. 1 ustawy o wyrobach medycznych. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia, przedstawionym w załączonym do wniosku piśmie Nr "M" z dnia "N", okulary korekcyjne są wyrobami medycznymi.Podatnik jako wytwórca okularów korekcyjnych został wpisany do Rejestru wyrobów medycznych i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu i do używania, o którym mowa w art. 53 w związku z art. 51 ust. 3 pkt. 1 ustawy o wyrobach medycznych. Zgodnie z przedstawionym przez stronę stanem faktycznym, okulary korekcyjne będące przedmiotem dostawy na terenie kraju spełniają wymagania zasadnicze i ocenę zgodności wyrobów medycznych z wymaganiami zasadniczymi, o których mowa w art. 16 ustawy o wyrobach medycznych oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 03.11.2004 r. w sprawie wymagań zasadniczych dla wyrobów medycznych do różnego przeznaczenia (Dz. U. Nr 251, poz. 2514 ). Na podstawie przedstawionego przez stronę stanu faktycznego w sprawie, przy spełnieniu wyżej przytoczonych przepisów, organ podatkowy stwierdza, iż dostawa okularów korekcyjnych jako wyrobów medycznych bez względu na symbol PKWiU podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7 % zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, poz. 106 załącznika nr 3 do tejże ustawy. Mając na względzie powyższe, stanowisko zaprezentowane przez stronę należy uznać za prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Tychach