Działając w trybie przepisu art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej ... - Interpretacja - IS.II/2-443/386/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.01.2005, sygn. IS.II/2-443/386/04, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając w trybie przepisu art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje niniejszym weryfikacji informacji z dnia 14.10.2004 r. znak: US.PP/443-24/04, udzielonej Spółce przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ropczycach.

Pytanie Podatnika z dnia 20.09.2004 r. dotyczy kwestii konieczności korekty naliczonego podatku od towarów i usług, rozliczonego w związku z zakupem towarów handlowych i surowców, które to towary i surowce, a także wyroby - jako zapasy magazynowe przedsiębiorstwa spółki jawnej - mają być wniesione (wraz z całym przedsiębiorstwem tej spółki) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podatnik wyraża przekonanie, iż towary te będą wykorzystane w działalności opodatkowanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Mając na względzie pojęcie "przedsiębiorstwa", określone w przepisie art. 551 Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16 z 1964 r., poz. 93 ze zm.) jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujący nie tylko własność nieruchomości czy rzeczy ruchomych, ale również cały szereg praw wynikających z różnych stosunków prawnych, wierzytelności, koncesje, patenty, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty, należy podkreślić, że przedsiębiorstwo nie jest "towarem" w rozumieniu ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535); a zatem czynności, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo w rozumieniu powyżej przedstawionym (tj. wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa), nie są objęte zakresem przedmiotowym powołanej ustawy. Art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług traktuje, iż jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia "przedsiębiorstwa" lub "zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans". Problem korekty podatku naliczonego - wcześniej rozliczonego w związku z nabyciem towarów, wnoszonych w ramach przedsiębiorstwa aportem do spółki - nabiera wobec powyższego istotnego znaczenia, bowiem zgodnie z zasadniczą regułą kształtującą prawo podatnika do rozliczenia podatku naliczonego, prawo to przysługuje w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Oceniając przedmiotową sytuację pod kątem owego związku należy stwierdzić, iż związek ten rozpatrywany być powinien w kontekście szerokim, w zgodzie z przepisami unijnymi, kładącymi nacisk na zasadę neutralności podatku od wartości dodanej. A zatem konieczne jest podkreślenie, że jeśli nabycie towarów (również handlowych) dokonane było z zamiarem wykorzystania ich w działalności opodatkowanej, bez znaczenia pozostaje to, iż towary te zostały później wraz z całym przedsiębiorstwem wniesione aportem do spółki. Nie ma wobec tego w tym przypadku obowiązku korygowania wcześniej rozliczonego podatku naliczonego przez podmiot wnoszący swe przedsiębiorstwo w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta ostatnia - nabywca przedsiębiorstwa - winna jednakowoż uwzględnić regulacje określone art. 91 wyżej wymienionej ustawy, obligujące ją do dokonania korekt związanych z odliczeniem kwot podatku naliczonego.
Wyjaśnienia udzielono wg stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania informacji przez organ pierwszej instancji.

Izba Skarbowa w Rzeszowie