POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP2/443-83/05/KH/13314

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.03.2005, sygn. PP2/443-83/05/KH/13314, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 23.02.2005 r., doręczony w dniu 24.02.2005 r. z zakresu podatku od towarów i usług

potwierdza

stanowisko przedstawione w zapytaniu

UZASADNIENIE

Spółka zakupiła nieruchomość (środek trwały), która zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług korzystała ze zwolnienia od podatku. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki będzie wynajem pomieszczeń biurowych znajdujących się w tej nieruchomości. Będzie to sprzedaż opodatkowana w 100 %. Nieruchomość ta obecnie jest w trakcie remontu generalnego. Całość podatku naliczonego dotyczącego nakładów związanych z remontem wykazano w deklaracji jako podatek naliczony do odliczenia. W styczniu 2005 r. z wyżej wymienionej nieruchomości zostały wyodrębnione 4 mieszkania, z których dwa sprzedano w lutym 2005 r. Sprzedaż ta została objęta - zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - zwolnieniem. W związku z czym pojawiła się w Spółce sprzedaż zwolniona z opodatkowania. Ponieważ rzeczona nieruchomość znajduje się cały czas w fazie generalnego remontu, Spółka nie wynajmuje pomieszczeń biurowych a tym samym nie ma sprzedaży opodatkowanej. Pierwsza sprzedaż pojawi się prawdopodobnie w lipcu - sierpniu bieżącego roku. W zaistniałej sytuacji zrodził się problem, jak potraktować podatek naliczony wykazany w deklaracji VAT-7. Nakłady poniesione do końca stycznia bieżącego roku dotyczyły zarówno mieszkań, jak i pozostałej powierzchni. Dwa mieszkania zostały sprzedane w lutym ze stawką podatku - zwolnioną, natomiast następne dwa zostaną sprzedane prawdopodobnie po całkowitym wykończeniu. W opinii Wnioskodawcy najwłaściwszą metodą, która pozwoli na ustalenie kwoty podatku dotyczącej sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej będzie zastosowanie proporcji dotyczącej powierzchni mieszkań w stosunku do ogółu powierzchni znajdującej się w budynku. Mając na przykład podaną powierzchnię netto ogółem całej nieruchomości 1879,59 m2 i powierzchnię mieszkań 439,30 m2 można ustalić procentowy udział powierzchni związanej ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Tak więc z wyliczeń wynika, iż 23% powierzchni będzie dotyczyło sprzedaży zwolnionej. Znając tę proporcję można ustalić wartość podatku naliczonego doodliczenia oraz wartość podatku zwiększającego nakłady na środek trwały.

Tutejszy Urząd potwierdza stanowisko odnoszące się do propozycji przyjętej metody, służącej do ustalenia kwoty podatku do odliczenia. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) prawo obniżenia podatku należnego o naliczony przysługuje w zakresie w jakim nabyte towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Podatnik korzystał z odliczeń podatku w pełnej kwocie z tytułu ponoszonych wydatków na remont nabytej nieruchomości, która ma być przedmiotem czynności opodatkowanej. W związku z wystąpieniem dostawy zwolnionej z opodatkowania (sprzedaż mieszkań) istnieje podstawa do skorygowania odliczonego podatku w części odpowiadającej dostawie zwolnionej z opodatkowania. Zasada ta wynika z dyspozycji art. 91 ust. 7 ww. ustawy. Przepis ten obliguje podatnika do dokonania korekty odliczonego podatku, jeżeli z niego skorzystał, a następnie prawo to uległo zmianie w stosunku do tego towaru. W omawianym przypadku korekty odliczonego podatku (w części w jakiej jest on związany z dostawą zwolnioną z opodatkowania) należy dokonać z chwilą dokonania tej dostawy.

Nadmienia się, że interpretacja powyższa jest prawidłowa przy założeniu, że dostawa mieszkań korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie regulacji zawartej w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy (tj. dotyczy dostawy mieszkań, które były już zasiedlone). W odniesieniu do dostawy lokali mieszkalnych nie obowiązuje bowiem regulacja art. 43 ust. 1 pkt 2, jak uważa Wnioskodawca, w związku z zastrzeżeniem, jakie zawiera zapis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Jeżeli zatem przedmiotem dostawy są lokale zasiedlone (zamieszkane) po raz pierwszy wówczas towary te nie są objęte zwolnieniem z opodatkowania. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b obowiązuje przy ich dostawie stawka 7% (do 31 grudnia 2007 r.). W tym przypadku Podatnik nie byłby obowiązany do dokonywania korekty odliczonego podatku. Ponieważ ten zakres zagadnienia nie był przedmiotem analizy, tutejszy Urząd odnosząc się do przyjętej metody korygowania podatku naliczonego - przy ww. założeniu potwierdza stanowisko zaprezentowane w zapytaniu.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.

Małopolski Urząd Skarbowy