Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b ustawy z dn. 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 92... - Interpretacja - IS.II/2-443/673/04

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.01.2005, sygn. IS.II/2-443/673/04, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b ustawy z dn. 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r. informacji udzielonej podatnikowi przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy pismem z dnia 29.10.2004 r. (znak: PO III443/107/04) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez jednostkę w piśmie z dnia 9.09.2004 r. wynika, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą organizowane są spotkania z kontrahentami oraz przedstawicielami handlowymi dostawców, w toku których dochodzi do zużycia na cele reprezentacji i reklamy towarów w postaci: kawy, herbaty, soków, cukru itp. W ocenie podatnika czynności takie, jako niebędące przekazaniami, nie stanowią dostawy towarów, a zatem ich zaistnienie nie rodzi obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej.

Kluczowym z punktu widzenia analizowanego problemu jest przepis art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), który z dostawą towarów zrównuje przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Tak więc, żeby uznać zużycie towarów za dostawę muszą zostać spełnione łącznie 3 przesłanki:

  1. zużyte mają zostać towary należące do przedsiębiorstwa podatnika,
  2. zużycie ma nastąpić na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  3. podatnikowi przy nabyciu zużywanych towarów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ponieważ w przedmiotowej sprawie podatnik zużywał towary należące do jego przedsiębiorstwa na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, to czynności takiej nie traktuje się jako dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy. Tym samym nie znajdują zastosowania reguły wynikające z art. 106 ust. 7 ustawy, nakładające obowiązek dokumentowania określonych czynności fakturami wewnętrznymi.

Izba Skarbowa w Rzeszowie