Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, bu... - Interpretacja - PP.443/1/46/24/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.08.2005, sygn. PP.443/1/46/24/05, Urząd Skarbowy w Polkowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
W dniu 04.07.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Polkowicach wpłynął wniosek, uzupełniony pismem z dnia 15.07.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
W przedmiotowym wniosku podatnik stwierdził, że prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w formie zasadach ogólnych w zakresie usług rachunkowych, pośrednictwa leasingowego oraz usług szkoleniowych świadczonych m. in. dla pracowników banków (np. BZ WBK S.A. oraz Dominent S.A.). Podatnik współpracuje również, ze spółkami leasingowymi BZ WBK Leasing S.A. oraz BZ WBK Finanse Leasing S.A. Działalność ta polega na pozyskiwaniu klientów zainteresowanych finansowaniem inwestycji poprzez leasing. Na potrzeby prowadzonej działalności podatnik zakupił telewizor (monitor) plazmowy marki LG 42PX4RV (współpracujący z komputerem oraz innymi źródłami przekazu), który wykorzystywany jest wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych i kwalifikuje się jako koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, bowiem wykorzystywany jest do przeprowadzania prezentacji multimedialnych dla klientów, którzy mają możliwość dokładnego zapoznania się z produktem leasingowym oraz do prowadzenia szkoleń, rozwijania dzałalności gospodarczej jak również uzyskiwania przychodów, które w całości opodatkowane są podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem podatnika fakt uzyskania przychodów ze sprzedaży w całości opodatkowanych podatkiem należnym VAT oraz poniesienie wydatku na ww. środek trwały, który stanowi koszt uzyskania przychodu, daje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikjącego z faktury zakupu przedmiotowego monitora.
Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Polkowicach wyjaśnia, że generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wyrażona została w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Dla ustalenia prawa do odliczenia podatku naliczonego istotne jest więc istnienie związku między zakupami, a wykorzystaniem ich do wykonywania czynności opodatkowanych.
Mając na uwadze powyższą regulację art. 86 ust. 1 oraz stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytego telewizora plazmowego, który będzie służył do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Przyjmując powyższe, stanowisko podatnika uznano za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Polkowicach