POSTANOWIENIE - Interpretacja - XII-1/443-163/TZ-112/05/DK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.07.2005, sygn. XII-1/443-163/TZ-112/05/DK, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, usług wykonywanych w ramach stałej umowy zlecenia

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Wnioskodawca nie będący podatnikiem podatku od towarów i usług jest zatrudniony na pełnym etacie (mianowanie) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Ponadto na podstawie umowy zlecenia (stałe zlecenie) podatnik świadczy usługi na rzecz kancelarii adwokackiej. Przedmiotowe usługi polegają na przygotowywaniu pism procesowych oraz porad prawnych na potrzeby adwokatów pracujących w tej kancelarii. Zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy, za efekty czynności wykonanych na rzecz kancelarii odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi zleceniodawca. Podatnik podał, iż opinie podpisywane są przez zleceniobiorcę, ale z klauzulą "z upoważnienia zleceniodawcy", natomiast za prawidłowość pism procesowych odpowiedzialność ponosi zleceniodawca.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w powyższej sprawie ma zastosowanie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, co powoduje, iż usługi świadczone przez Niego na podstawie umowy zlecenia nie są objęte podatkiem VAT i nie ma również potrzeby rejestrowania się jako osoby prowadzącej działalność objętą podatkiem VAT.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Natomiast podatnikami, zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, o czym stanowi art. 15 ust. 2 ustawy. Jednocześnie w myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 w/wym. ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Ponadto zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Jak wynika zatem z treści art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, o tym czy dana osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu osobiście wykonywanych usług na podstawie umowy zlecenia decyduje treść stosunku zobowiązaniowego jaki powstaje między stronami danej umowy. W każdym przypadku bowiem, gdy z tytułu wykonania tych czynności powstaje pomiędzy zlecającym i wykonującym zlecenie więź prawna tworząca stosunek prawny co do warunków wykonywania czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich, nie uznaje się ich za wykonane w ramach samodzielnej działalności gospodarczej. Tym samym podmiot wykonujący takie zlecenie nie spełnia przesłanki z art. 15 ust. 1 ustawy, co skutkuje brakiem podstaw do uznania go za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania takich czynności.

Mając na uwadze przedstawiony przez Pana we wniosku stan faktyczny, z którego wynika, iż zleceniodawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za efekty Pana pracy w postaci przygotowywanych pism procesowych oraz analiz prawnych stwierdzić należy, iż wykonywanie przez Pana czynności w ramach przedmiotowej umowy zlecenia nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej. Wobec powyższego na podstawie w/cyt. art. 96 ust. 1 nie ma Pan obowiązku dokonania rejestracji w urzędzie skarbowym jako podatnik podatku od towarów i usług. A zatem organ podatkowy potwierdza Pana stanowisko w niniejszej sprawie.

Jednocześnie tut. Urząd informuje, iż z dniem 01.06.2005r. weszła w życie ustawa z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 756). Na mocy w/w noweli zmianie uległ w/cyt. art. 15 ust. 3 pkt 3, który posiada następujące brzmienie "za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których, przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecone czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia, odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich". Powyższe zmiany nie mają wpływu na udzieloną przez tut. Urząd odpowiedź.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni