POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-443/8989/39/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.07.2005, sygn. PP-443/8989/39/05, Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8 poz.60, tekst jednolity z 2005 roku) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu rozpoczęcia inwestycji polegającej na budowie podjazdu dla osób niepełnosprawnych przed budynkiem szkoły w ramach Likwidacji Barier Architektonicznych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym do tutejszego organu podatkowego wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik jest oświatową jednostką budżetową zarejestrowaną jako płatnik podatku od towarów i usług. W 2004 roku rozpoczął inwestycję - Likwidacja Barier Architektonicznych, polegającej na budowie podjazdu dla osób niepełnosprawnych przed budynkiem szkoły. Inwestycja zakończona została w miesiącu styczniu 2005 roku i była współfinansowana przez PERON i Starostwo Powiatowe.

Podatnik nie dokonał obniżenia przy dokonanym zakupie kwoty podatku należnego o podatek naliczony ze względu na wyłączenie możliwości odliczenia podatku naliczonego zawarte w art.86 ust.1 ustawy z dnia 22 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i własnego stanowiska w sprawie oraz w oparciu o przepisy prawa podatkowego tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz.535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  2. a) z tytułu nabycia towarów i usług,
    b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
    c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
  3. w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
  4. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
  5. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje zgodnie z regulacją art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Wnioskodawca realizuje inwestycje, które nie będą służyły sprzedaży opodatkowanej - tym samym, w świetle przytoczonego wyżej przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z wyżej wymienionymi inwestycjami.

Podsumowując tutejszy organ podatkowy informuje, iż podatek naliczony VAT z tytułu wydatków związanych z realizacją inwestycji polegającej na budowie podjazdu dla osób niepełnosprawnych przed budynkiem szkoły w ramach Likwidacji Barier Architektonicznych nie podlega odliczeniu.

Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim