POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-42/p/35/05/BS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.09.2005, sygn. PP/443-42/p/35/05/BS, Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz.U.z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w ............... stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Prezesa Zarządu we wniosku z dnia 28.06.2005 r., który wpłynął w dniu 29.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

- opodatkowania dostawy garażu znajdującego się w dwurodzinnym budynku mieszkalnym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.06.2005 do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ......... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 04.07.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Wniosek został uzupełniony pismami- z dnia 08.07.2005 r. złożonym w dniu 09.07.2005 r., i z dnia 12.09.2005 r. złożonym w dniu 13.09.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego,(...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa jest właścicielem dwurodzinnego budynku mieszkalnego, w którym znajduje się również garaż. Użytkownik lokalu mieszkalnego jest członkiem Spółdzielni zamieszkującym w budynku od 30 lat posiadając własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Obecnie własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego przekształcił w odrębną własność nabywając również garaż. Przedmiotowy garaż znajduje się w budynku mieszkalnym, lecz nie był objęty wkładem budowlanym w ramach własnościowego prawa do lokalu i był wynajmowany na podstawie umowy najmu.

Zdaniem wnioskodawcy dostawa garażu na zasadzie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko organu podatkowego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Oznacza to, ze bez względu na rodzaj prawa, jakie przysługuje do danego lokalu, obrót nim będzie zawsze traktowany jako dostawa towaru, także na rynku wtórnym.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku m.in. dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Z powyższego przepisu wynika, iż ze zwolnienia z podatku korzysta dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego na tzw. rynku wtórnym (lokali zasiedlonych), w tym również objętych spółdzielczymi prawami do lokali mieszkalnych. Dotyczy to zarówno ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jak i ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, jako zrównanych z dostawą towarów ( art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).

Wskazać przy tym należy, iż zwolnienie z art. 43 ust. 10 stosuje się wyłącznie w przypadku ustanowienia lokatorskiego i własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego a także w przypadku przekształcenia prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności, natomiast przepisu tego nie można zastosować w stosunku do budynków, części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 ww. ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwolniona od podatku jest dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 (tj. obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkałe po raz pierwszy; nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe), pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie to dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Definicję towaru używanego zawarto w art. 43 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem przez towar używany rozumie się:

- budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

- pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Zatem w przypadku dokonania przez podatnika dostawy części budynku (garażu zlokalizowanego w budynku mieszkalnym), które spełniają przesłanki zawarte w cytowanym wyżej przepisie definiującym towary używane, a dostawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego czynność taka korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 ustawy o VAT.

Jednakże w myśl regulacji zawartej w art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienie to nie będzie miało zastosowanie do dostawy przedmiotowych nieruchomości, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Wnioskodawca określił we wniosku iż nie ponosił wydatków na ulepszenie nieruchomości, w której znajduje się przedmiotowy garaż.

Reasumując:

Garaż, o którym mowa we wniosku, będący przedmiotem dostawy spełnia definicję towaru używanego, a dostawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jej nabyciu. Jeśli więc nie zachodzą okoliczności określone w art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, to do tej dostawy stosuje się zwolnienie z podatku VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności Naczelnik Urzędu Skarbowego w ................ postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich