W związku z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. /Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu... - Interpretacja - DPP-005-41/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.07.2005, sygn. DPP-005-41/05, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. /Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia jako import zakupionego towaru z Chin bez posiadania dokumentu potwierdzającego odprawę celną. Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe.

Do tut. Urzędu Skarbowego wpłynęło zapytanie dotyczące importu towaru, zakupionego od podmiotu z Chin, na który brak dokumentu odprawy celnej. Z przedstawionego zapytania wynika, że jednostka dokonała zakupu towaru od Firmy z Chin, który to towar przywieziono do Polski, w celu prezentacji na targach. Dokumenty odprawy celnej zostały wystawione na firmę organizującą targi.

Z przesłanego uzupełnienia wniosku wynika, że w momencie przemieszczenia towaru na terytorium kraju dokonano ostatecznej odprawy celnej na rzecz organizatora targów.

W tym stanie faktycznym należy uznać, że firma organizująca targi rozliczyła import towarów i w wyniku tego importu stała się właścicielem przedmiotowego towaru. Przeniesienie następnie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na rzecz wnioskującego tzn. Spółki należy rozpoznać zgodnie z art.5 ust.1 ustawy o VAT jako dostawę krajową, gdzie dostawcą będzie importer czyli firma organizująca targi.

Należy jednak zwrócić uwagę na inne przesłanki, które mogą wskazywać na odmienny charakter czynności przedstawionej we wniosku. Przede wszystkim praktyka przy wprowadzaniu towarów na terytorium kraju, celem ich prezentacji na targach, jest z reguły inna niż przedstawiona we wniosku. Tzn. towary takie objęte są z reguły odprawą czasową, z czasowym zwolnieniem z cła i podatku VAT. Zasadą jest, że towary wystawiane na targach z założenia wrócą do miejsca ich dostawy. Na taki charakter tej transakcji wskazuje również fakt wystawienia faktury przez kontrahenta z Chin na rzecz Spółki składającej pytanie.

Można założyć, że pierwotny zamiar powrotu towarów do kraju dostawy zostało zmienione przez kontrahenta z Chin i towary te stały się przedmiotem importu wykonanego przez nabywcę tych towarów, czyli Spółkę składającą zapytanie. W takim przypadku Spółka była by zobowiązana do rozliczenia importu towarów we właściwym Urzędzie Celnym.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu