Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z... - Interpretacja - US.VI/443-42/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.08.2005, sygn. US.VI/443-42/05, Urząd Skarbowy w Mielcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 6, art. 6 pkt 1, art. 7 ust. 1 oraz art. 91 ust. 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 6.06.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego tj, czy dokonanie darowizny przedsiębiorstwa, skutkować będzie obowiązkiem dokonania korekty podatku naliczonego VAT odliczonego przy nabyciu zespołu składników majątku, które dotychczas nie były bezpośrednio związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT tzn. podatku naliczonego VAT odliczonego przy nabyciach surowca, przy wytworzeniu wyrobów gotowych czy odliczonego od dokonanych nakładów inwestycyjnych które są w trakcie realizacji - postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 6.06.2005 r. złożył Pan do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod nazwą " Wytwarzanie wyrobów z gumy". W skład majątku przedsiębiorstwa wchodzą następujące składniki majątkowe; nieruchomość gruntowa, budynki, środki trwałe (maszyny i urządzenia), wartości niematerialne i prawne, surowiec do produkcji oraz wyroby gotowe, należności od kontrahentów - które łącznie określa Pan jako " Przedsiębiorstwo."

Ww. "Przedsiębiorstwo" zamierza Pan darować swojemu synowi (na podstawie umowy darowizny) w celu kontynuacji przez niego działalności gospodarczej. Po dokonaniu darowizny, wszystkie składniki przedsiębiorstwa będą służyły działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, prowadzonej przez następcę. Zdaniem Pana, darowizna "Przedsiębiorstwa" nie skutkuje obowiązkiem dokonania korekty podatku naliczonego VAT, który został odliczony przy nabyciu składników majątku, które dotychczas nie były bezpośrednio związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, tzn. podatku naliczonego VAT odliczonego przy nabyciu surowców i przy wytworzeniu wyrobów gotowych oraz podatku naliczonego związanego z wydatkami inwestycyjnymi (które są w trakcie realizacji, a których dokończenie będzie realizowane przez obdarowanego).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się przedstawionym przez Pana stanem faktycznym wyjaśnia: Mając na uwadze wyżej przedstawiony stan faktyczny i prawny, zdaniem tut. organu podatkowego dokonując darowizny całego przedsiębiorstwa na rzecz swojego syna nie jest Pan obowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego VAT, który został odliczony przy nabyciu składników majątku, które dotychczas nie były bezpośrednio związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, tzn. podatku naliczonego VAT odliczonego przy nabyciu surowców i przy wytworzeniu wyrobów gotowych oraz podatku naliczonego związanego z wydatkami inwestycyjnymi (które to inwestycje są w trakcie realizacji, a których dokończenie będzie realizowane przez obdarowanego).

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia przedmiotowego wniosku który nie uległ zmianie na dzień wydania niniejszego postanowienia, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy dla wnioskodawcy organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie przez organ odwoławczy w drodze decyzji w trybie art. 14 b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy w Mielcu