P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US.IV-406/39/2005/VAT

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.09.2005, sygn. US.IV-406/39/2005/VAT, Urząd Skarbowy w Puławach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej - ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia, że prawidłowe jest stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 07.09.2005 r., który wpłynął 09.09.2004 r., w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług umów użyczenia.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 09.09.2005 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek podatnika - Gminy z dnia 07.09.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług umów użyczenia. Wniosek uzupełniono w dniu 19.09.2005 r.

1. Czy należy opodatkować umowę użyczenia nieruchomości składającej się z działek gruntu przekazanych w użyczenie zakładowi energetycznemu celem ułożenia linii kablowej? Działki należą do Gminy i są bezpłatnie użyczane na okres 2 miesięcy od daty wejścia w teren. Przez ten czas biorący w użyczenie ma w pasie gruntu przebiegającym przez dane działki przeprowadzić ustalone roboty.

2. Czy należy opodatkować umowę użyczenia zawartą z własną jednostką budżetową, która realizuje zadania własne i zlecone Gminy poprzez swoje zadania statutowe polegające między innymi na terapii osób z zaburzeniami psychicznymi? Użyczeniu podlega działka gruntu zabudowana budynkiem żłobka na okres 10 lat.

W obu przypadkach podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z zawartymi później umowami użyczenia.

Zdaniem podatnika powyższe umowy użyczenia nie podlegają obowiązkowi podatkowemu w zakresie VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego informuje, że:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 cyt. ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Naczelnik Urzędu w Puławach podziela stanowisko podatnika i stwierdza, że przedmiotowe usługi polegające na nieodpłatnym użyczeniu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ - co do zasady - opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług - art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. W sprawie nie mamy do czynienia z wyjątkami określonymi w art. 8 ust. 2 ustawy.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Do ewentualnego zażalenia należy załączyć znaczki skarbowe: za 5,00 zł od zażalenia oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Puławach