Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem ... - Interpretacja - PP/443-59/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.08.2005, sygn. PP/443-59/05, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę rozumie się zgodnie z art. 7 ust. 1 wymienionej ustawy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 wymienionej ustawy przez świadczenie usługi rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 cyowanej ustawy, do dnia 31 grudnia 2007r. stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się w odniesieniu do:
a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Definicję robót związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą zawiera art. 146 ust. 2 cytowanej ustawy.
Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego stosownie do art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
-111 budynki mieszkalne jednorodzinne,
-112 budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
- ex 113 budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje usług o charakterze kompleksowym, zawierających zarówno elementy dostawy towarów jak i świadczenia usług.
W świetle przytoczonych przepisów, odnosząc się do sytuacji przedstawionej w zapytaniu, tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od tego co jest przedmiotem umowy cywilnoprawnej.

Jeżeli umowa dotyczy dostawy towarów (materiałów budowlanych), to podlega ona zgodnie z art. 41 ust. 1 wymienionej ustawy opodatkowaniu stawką w wysokości 22%. Natomiast w przypadku robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) wymienionej ustawy do dnia 31 grudnia 2007r., ich świadczenie podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 7 %. Przepis ten stanowi jednak wyjątek od zasady określonej w art. 41 ust. 1 ustawy i ma charakter przejściowy.
W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego wymieniona stawka ma również zastosowanie do usług (robót) budowlano-montażowych o charakterze kompleksowym, obejmujących m.in. wykorzystanie (zużycie) towarów (materiałów budowlanych) własnych dostawcy.
Wyłączenie natomiast z kosztorysu poszczególnych elementów (tj. materiałów, transportu, robocizny) w celu opodatkowania ich podatkiem od towarów i usług osobno (wg przewidzianych stawek), nastąpi w sytuacji, gdy umowa zawarta z klientem określi odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych rodzajów usług. Natomiast, jeżeli przedmiotem tej umowy będzie tylko dostawa (sprzedaż) materiałów, wówczas należy wystawić fakturę z zastosowaniem stawki podstawowej, tj. 22%.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz.150) w poz. 19 załącznika Nr 1 określono stawkę 7 % dla montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywanych w obiektach, o których mowa w poz. 20 oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy - rozporządzenie weszło w życie od 15 lutego 2005 r.

Mając na uwadze powyższe, realizowane przez Stronę usługi montażu lub wymiany stolarki okiennej podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług 7%.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej