P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1406/VAT/443-29/PW/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.07.2005, sygn. 1406/VAT/443-29/PW/05, Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. "Ordynacja podatkowa" (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60), po zapoznaniu się z wnioskiem spółki z dnia 25.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

stwierdzić, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 25 kwietnia 2005r., uzupełnionym następnie w dniach 16.05.2005r., 02.06.2005r., 20.06.2005 i 27.06.2005. spółka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka rozszerzyła dotychczasową działalność w zakresie usług konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych o sprzedaż samochodów (postanowienie Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, XXI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego z dnia 22.12.2004r. o dokonaniu wpisu do KRS nowego przedmiotu działalności - sprzedaży pojazdów samochodowych). W dniu 30.09.2004r. spółka dokonała zakupu samochodu osobowego Fiat Panda, i w deklaracji VAT-7 za 09/2004 odliczyła 50% podatku naliczonego VAT. W/w samochód wprowadzono do ewidencji środków trwałych i dokonywano miesięcznych odliczeń amortyzacyjnych. Samochód ten został następnie sprzedany w dniu 07.03.2005 /przed upływem 6 miesięcy od daty zakupu/ - naliczono podatek wg stawki 22%.

Pytanie: Czy istnieje możliwość dokonania korekty deklaracji VAT za wrzesień 2004r. jeśli w chwili obecnej spółka dokona przekwalifikowania samochodu zaliczonego uprzednio do środków trwałych na towar handlowy, i odliczenia podatku VAT w wysokości 100%?

Zdaniem Strony możliwe jest dokonanie korekty deklaracji VAT-7 za m-c wrzesień 2004, poprzez przeniesienie wartości nabycia samochodu ze środków trwałych i przekwalifikowanie jako towar handlowy oraz dokonanie odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości określonej w fakturze.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

Podmiot dokonując nabycia towaru, w chwili jego zakupu ma obowiązek określić jakim celom ten towar ma służyć - czy jest to towar handlowy, czy stanowi on koszt uzyskania przychodów w świetle podatku dochodowego (zaklasyfikowany do pozostałych wydatków lub występuje jako koszt w postaci dokonywanych odpisów amortyzacyjnych).Do takiego wyodrębnienia zobowiązują przepisy dotyczące możliwości dokonywania odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach zakupu, co do których stosuje się różne zasady (odliczenie w całości lub udziałem procentowym, albo brak możliwości odliczenia).Towar nabyty przez Spółkę, którym rozporządzono w chwili zakupu w ten sposób, że został on zakwalifikowany jako środek trwały poprzez zaewidencjonowanie go w ewidencji środków trwałych oraz dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, nie może stać się towarem handlowym poprzez dokonanie korekt deklaracji w obecnej chwili, gdyż towarem tym już rozporządzono w inny sposób w dniu jego nabycia.

Potwierdzeniem tego jest również fakt, iż za miesiąc w którym miało miejsce nabycie samochodu, została złożona deklaracja podatkowa VAT-7, z której jednoznacznie wynika, ze był to zakupy środka trwałego, a tym samym spółka skorzystała z przysługującego jej prawa dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie tego samochodu. Skoro był to samochód osobowy, prawidłowo postąpiono dokonując odliczenia VAT naliczonego zgodnie z zapisem art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr.54 poz.535 ze zm.) w wysokości 50% kwoty określonej w fakturze nie więcej niż 5.000 zł.

Odliczenia dokonano na zasadach ogólnych, tj. na podstawie zapisu art.86 ust.10 cyt. wyżej ustawy, a zatem brak jest podstaw do złożenia korekt deklaracji VAT uwzględniających całą wartość podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup tych środków trwałych.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom, którzy nie dokonali obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach określonych w art.86 ust.10, 11,12,16 i 18. Podatnicy ci mogą dokonać takiego odliczenia poprzez złożenie korekt deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego niezależnie od terminu obniżenia kwoty podatku.

Przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania do opisanej sytuacji, gdyż dokonując nabycia samochodu spółka skorzystała z przysługującego jej prawa do odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w ustawie.

A zatem dostawa samochodu osobowego znajdującego się w ewidencji środków trwałych, od 1 maja 2004r. podlega opodatkowaniu podatkiem VAT od całej wartości sprzedaży gdyż przysługiwało spółce prawo (aczkolwiek okrojone bo tylko 50% nie więcej niż 5000 zł) do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Dostawa ta nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z zapisem §8 ust.1 pkt.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr.97, poz.970 ze zm.), ponieważ samochód ten nie spełnia wymogów towaru używanego w rozumieniu art.43 ust.2 pkt.2 ustawy VAT tj. jego okres używania przez podatnika dokonującego jego dostawy wyniósł mniej niż pół roku.

W świetle powyższego stanowisko Strony jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art.14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b §2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na podstawie art.14a §4 w związku z art.236 §1 i art.236 §2 pkt.1 oraz art. 239 ustawy Ordynacji podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim