Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Fundacja otrzymała pisemną informacje z tutejszego urzędu, z której wynikało iż w świetle... - Interpretacja - US-37/ZP/443-136/04/KO

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.10.2004, sygn. US-37/ZP/443-136/04/KO, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Fundacja otrzymała pisemną informacje z tutejszego urzędu, z której wynikało iż w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatnikiem podatku VAT nie będzie organizacja charytatywnej, której działalność polega na nieodpłatnym pozyskiwaniu żywności oraz przekazywaniu jej, również nieodpłatnie, w formie darowizn.Zdaniem Fundacji, jeżeli nie jest ona podatnikiem podatku VAT nie powinna składać deklaracji VAT-7 i prowadzić wymaganych ewidencji, a także zostać wyrejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywanie czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

W myśl przepisu zawartego w ust. 10 powołanego powyżej artykułu podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, którzy następnie zostali zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub zgłosili, że będą wykonywać wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43, pozostają w rejestrze jako podatnicy VAT zwolnieni.

Biorąc pod uwagę fakt, iż Fundacja w świetle przepisów ustawy o VAT nie jest podatnikiem podatku VAT zobligowana jest do złożenia VAT-Z, czyli zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek