Czy poniesiony przez Fundację koszt podatku od towarów i usług w przypadku realizacji projektu może zostać w jakikolwiek sposób odliczony lub zwróco... - Interpretacja - ITPP2/443-71/13/AJ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2013, sygn. ITPP2/443-71/13/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy poniesiony przez Fundację koszt podatku od towarów i usług w przypadku realizacji projektu może zostać w jakikolwiek sposób odliczony lub zwrócony?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na budowie centrum edukacji i rozwoju regionu grodu wczesnośredniowiecznego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2013 r. złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na budowie centrum edukacji i rozwoju regionu grodu wczesnośredniowiecznego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Fundacja zamierza uzyskać dofinansowanie z programu konkurencyjności i atrakcyjności obszaru LPG, środki w ramach obszarów zależnych od rybactwa w zakresie realizacji projektu polegającego na budowie centrum edukacji i rozwoju regionu grodu wczesnośredniowiecznego. Celem projektu będzie promowanie obszaru, edukacja dzieci i młodzieży oraz dorosłych w zakresie historii wczesnośredniowiecznej poprzez budowę grodu oraz prezentacji zawodów naszych praojców. Koszty budowy grodu oraz jego wyposażenia, m.in.: wyposażenia chaty tkaczki, kowala, młynarza, chaty wodza, w której ma się znajdować multimedialna informacja o regionie, jego mieszkańcach i ich przodkach.

Wszelkie koszty związane z realizacją projektu będzie ponosić Fundacja. W związku z jego realizacją zakłada się pobieranie opłaty za wstęp do grodu z przeznaczeniem na cele statutowe.

W związku z powyższym, w uzupełnieniu wniosku, zadano następujące pytanie:

Czy poniesiony przez Fundację koszt podatku od towarów i usług w przypadku realizacji ww. projektu może zostać w jakikolwiek sposób odliczony lub zwrócony...

Zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nie przysługuje możliwość odzyskania w żaden sposób uiszczonego podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosownie do art. 88 ust. 4 powołanej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższych przepisów wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany wyłącznie z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji, jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2013 r, poz. 247), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzeniu.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Fundacja zamierza ubiegać się o dofinansowanie z programu konkurencyjności i atrakcyjności obszaru LPG na realizację projektu, który będzie polegał na: budowie centrum edukacji i rozwoju regionu grodu wczesnośredniowiecznego. W ramach projektu poniesione zastaną koszty związane z budową grodu oraz jego wyposażenia (chat: tkaczki, kowala, młynarza, wodza). W chacie wodza ma się znajdować multimedialna informacja o regionie, jego mieszkańcach i ich przodkach. Za wstęp do grodu Fundacja pobierać będzie opłaty wstępu.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że w świetle brzmienia art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na realizację przedmiotowego projektu, ponieważ z treści wniosku nie wynika to, że Fundacja jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponadto Wnioskodawcy nie będzie również przysługiwał zwrot podatku, gdyż środki, o których mowa we wniosku nie są środkami, o których mowa w powołanym rozporządzeniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, ul. Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 891 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy