Czy przy nabyciu Boiska, Nabywcy bedzie przyslugiwac prawo do odliczenia podatku naliczonego, czy tez nie bedzie ono przyslugiwac w zwiazku z tym, z... - Interpretacja - IPPP2/4512-542/15-5/MT

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2015, sygn. IPPP2/4512-542/15-5/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy przy nabyciu Boiska, Nabywcy bedzie przyslugiwac prawo do odliczenia podatku naliczonego, czy tez nie bedzie ono przyslugiwac w zwiazku z tym, ze dostawa Boiska jest zwolniona od podatku VAT?

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz ? 7 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z pozn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 czerwca 2015 r. (data wplywu 12 czerwca 2015 r.) uzupelnionym pismem z dnia 19 czerwca 2015 r. (data wplywu 26 czerwca 2015 r.) oraz pismem z dnia 25 sierpnia 2015 r. (data wplywu 25 sierpnia 2015 r.) w odpowiedzi na wezwanie z 12 sierpnia 2015 r., nr IPPP2/4512-542/15-3/MT, o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku od towarow i uslug w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu zabudowanej nieruchomosci w zwiazku z mozliwoscia korzystania ze zwolnienia:

  • na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT ? jest nieprawidlowe,
  • na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT ? jest prawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2015 r. wplynal ww. wniosek uzupelniony przez Strone pismem z dnia 19 czerwca 2015 r. (data wplywu 26 czerwca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczacej podatku od towarow i uslug w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w zwiazku z zakupem zabudowanej nieruchomosci. Przedmiotowy wniosek zostal uzupelniony pismem z dnia 25 sierpnia 2015 r. (data wplywu 25 sierpnia 2015 r.), bedacym odpowiedzia na wezwanie tut. Organu nr IPPP2/4512-542/15-3/MT z dnia 12 sierpnia 2015 r. (skutecznie doreczone 19 sierpnia 2015 r.).

We wniosku przedstawiono nastepujace zdarzenie przyszle:

Pan Maciej Antoni M. (dalej ?Nabywca?) zamierza nabyc nieruchomosc o lacznej powierzchni ok. 3.200 m2, polozona w W., przy ul. F. (dalej ?Nieruchomosc?) od W. Nieruchomosc sklada sie z dwoch dzialek ewidencyjnych i jest zabudowana w nastepujacy sposob:

  1. Dzialka ewidencyjna nr 68/1 o powierzchni 1585 m2 polozona przy ulicy F. stanowi teren boiska sportowego przynaleznego do szkoly polozonej przy ulicy S. i jest zabudowana: 1) boiskiem o sztucznej nawierzchni sportowej, pow. zabudowy wynosi ok. 138 m2, 2) czescia chodnika betonowego sluzacego do komunikacji, pow. zabudowy wynosi ok. 87 m2.
  2. Dzialka ewidencyjna nr 68/2 o powierzchni 1616 m2 polozona przy ulicy F. stanowi teren boiska sportowego przynaleznego do szkoly polozonej przy ulicy S. i jest zabudowana: 1) boiskiem o sztucznej nawierzchni sportowej, pow. zabudowy wynosi ok. 1087 m2, 2) czescia chodnika betonowego sluzacego do komunikacji, pow. zabudowy wynosi ok. 218 m2, 3) skocznia w dal (piasek) wykorzystywana do cwiczen, pow. zabudowy wynosi ok. 45m2. Zabudowa dzialek jest lacznie dalej zwana: ?Boiskiem?. Boisko przed sprzedaza bylo wykorzystywane przez miasto na potrzeby Liceum od ponad dwoch lat i nie bylo w okresie ostatnich dwoch lat ulepszane o ponad 30% jego wartosci poczatkowej, przy nabyciu Boiska w zwiazku z wykorzystaniem do dzialalnosci edukacyjnej miasta nie przyslugiwalo prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nabycie Boiska nastapi w ramach ustanowienia uzytkowania wieczystego do gruntu i sprzedazy posadowionych na tym gruncie naniesien w ramach odrebnej czynnosci prawnej, stosownie do przepisu art. 31 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomosciami (t.j. Dz.U. z 2014 poz. 518, ze zm.), zgodnie ktorym ?Oddanie w uzytkowanie wieczyste nieruchomosci gruntowej zabudowanej nastepuje z rownoczesna sprzedaza polozonych na tej nieruchomosci budynkow i innych urzadzen?.

W uzupelnieniu do wniosku z dnia 25 sierpnia 2015 r. (data wplywu 25 sierpnia 2015 r.) Zainteresowany wskazal, co nastepuje:

  1. Wnioskodawca bedzie na dzien dokonania transakcji sprzedazy opisanej we wniosku zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT w Polsce.
  2. Zakupiona nieruchomosc bedzie wykorzystywana przez Wnioskodawce do wykonywania czynnosci opodatkowanych.
  3. Zgodnie z wiedza Wnioskodawcy, Nieruchomosc byla wykorzystywana przez Sprzedajacego do czynnosci niepodlegajacych opodatkowaniu VAT. W takiej sytuacji nie mozna uznac, iz byla ona wykorzystywana wylaczenie do dzialalnosci zwolnionej, (o tym m.in. interpretacja ITPP1/443-962/14/MN).
  4. Boisko nie bylo wykorzystywane do czynnosci podlegajacych opodatkowaniu VAT, w tym nie bylo przedmiotem najmu, dzierzawy, czy umowy o podobnym charakterze.
  5. Zgodnie przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b) Ustawy o VAT, ?zwalnia sie od podatku (?) dostawe budynkow, budowli lub ich czesci nieobjeta zwolnieniem, o ktorym mowa w pkt 10, pod warunkiem ze (?) dokonujacy ich dostawy nie ponosil wydatkow na ich ulepszenie, w stosunku do ktorych mial prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego, a jezeli ponosil takie wydatki, to byly one nizsze niz 30% wartosci poczatkowej tych obiektow?. Wobec zadanego pytania nalezy wskazac, iz Sprzedajacy nie ponosil wydatkow na ulepszenie Boiska, w stosunku do ktorych mial prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego.

W zwiazku z powyzszym opisem zadano nastepujace pytanie:

Czy przy nabyciu Boiska, Nabywcy bedzie przyslugiwac prawo do odliczenia podatku naliczonego, czy tez nie bedzie ono przyslugiwac w zwiazku z tym, ze dostawa Boiska jest zwolniona od podatku VAT...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1. Nabywcy nie bedzie przyslugiwac prawo do odliczenia podatku naliczonego, bowiem dostawa Nieruchomosci bedzie korzystac ze zwolnienia od podatku VAT.

Uzasadnienie:

Ad. 1.

Zgodnie przepisem art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT ?W zakresie, w jakim towary i uslugi sa wykorzystywane do wykonywania czynnosci opodatkowanych, podatnikowi, o ktorym mowa w art. 15, przysluguje prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego, z zastrzezeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124?.

Z kolei, zgodnie z przepisem art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy o VAT ?3a. Nie stanowia podstawy do obnizenia podatku naleznego oraz zwrotu roznicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy (?) transakcja udokumentowana faktura nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku?.

Wobec powyzszego, zakres prawa do odliczenia u Nabywcy wynika z zasad opodatkowania dostawcy i jest konsekwencja oceny zasad opodatkowania danej dostawy. Poniewaz, zgodnie z powolanym przepisem Ustawy o VAT, prawo do odliczenia VAT przez nabywce zalezy w sposob scisly od sposobu opodatkowania danej dostawy przez dostawce, tym samym nabywca jest uprawniony do wystepowania z wnioskiem o interpretacje indywidualna w zakresie sposobu opodatkowania dostawy Nieruchomosci przez jej zbywce.

Z kolei, odnoszac sie do zasad opodatkowania podatkiem VAT nabycia Boiska (budowli) nalezy wskazac, iz zgodnie przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT ?zwalnia sie od podatku (?) dostawe budynkow, budowli lub ich czesci, z wyjatkiem gdy: a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, b) pomiedzy pierwszym zasiedleniem a dostawa budynku, budowli lub ich czesci uplynal okres krotszy niz 2 lata?.

Natomiast, zgodnie przepisem art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT pod pojeciem pierwszego zasiedlenia rozumie sie ?oddanie do uzytkowania, w wykonaniu czynnosci podlegajacych opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub uzytkownikowi budynkow, budowli lub ich czesci, po ich: a) wybudowaniu lub b) ulepszeniu, jezeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisow o podatku dochodowym, stanowily co najmniej 30% wartosci poczatkowej?.

Jednoczesnie Naczelny Sad Administracyjny, w wyroku z dnia 14 maja 2015 r. w sprawie o sygn. I FSK 382/14 uznal, iz ?Warunek zawarty w art. 2 pkt 14 u.p.t.u., definiujacym pojecie ?pierwsze zasiedlenie? jako ?oddanie do uzytkowania w wykonaniu czynnosci podlegajacych opodatkowaniu? nie ma umocowania w Dyrektywie 112. NSA wskazal, iz ?Przepis ten stanowi implementacje art. 135 ust. 1 lit. j Dyrektywy 112, zgodnie z ktorym panstwa czlonkowskie zwalniaja od podatku nastepujace transakcje: dostawy budynkow lub ich czesci oraz zwiazanego z nimi gruntu, inne niz dostawy, o ktorych mowa w art. 12 ust. 1 lit. a. Zgodnie z tym przepisem panstwa czlonkowskie moga uznac za podatnika kazdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji zwiazanej z dzialalnoscia, o ktorej mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczegolnosci jednej z nastepujacych transakcji: dostawa budynku lub czesci budynku oraz zwiazanego z nim gruntu, przed pierwszym zasiedleniem. Z art. 12 ust. 2 Dyrektywy 112 wynika, ze szczegolowe zasady co do stosowania kryterium pierwszego zasiedlenia dotycza jedynie kwestii przebudowy budynkow. Natomiast, z orzecznictwa wynika, ze pojecie pierwszego zasiedlenia nalezy rozumiec szeroko i mocno intuicyjne, czyli jest w nim mowa o pewnym uzytkowaniu okreslonego budynku. Tymczasem ustawodawca polski w art. 2 pkt 14 u.p.t.u. wyraznie dookreslil pojecie ?pierwszego zasiedlenia?. A zatem ten warunek zawarty w art. 2 pkt 14 u.p.t.u ?w wykonaniu czynnosci podlegajacych opodatkowaniu? nie ma umocowania w Dyrektywie 112. Zwolnienie przewidziane w art. 135 ust. 1 lit. j Dyrektywy 112 dotyczy tzw. dostaw budynkow uzywanych, czyli w jakis sposob uzytkowanych. Zatem, trzeba przyjac, ze jezeli spolka uzytkowala nieruchomosc do dzialalnosci gospodarczej i mozna powiedziec, ze spelnila ten drugi warunek, z ktorego skorzystal ustawodawca polski, czyli czynila to przez pewien czas, to zaistnialy przeslanki do zastosowania zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u.?

Wobec powyzszego sam fakt uzywania Boiska przez miasto do wlasnych celow (dzialalnosci edukacyjnej) spowodowal pierwsze zasiedlenie Boiska i tym samym moze ono korzystac ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT. W przypadku, gdyby uznac, iz dostawa Boiska nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, to zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy o VAT ?zwalnia sie od podatku (?) dostawe budynkow, budowli lub ich czesci nieobjeta zwolnieniem, o ktorym mowa w pkt 10a, pod warunkiem ze: a) w stosunku do tych obiektow nie przyslugiwalo dokonujacemu ich dostawy prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego, b) dokonujacy ich dostawy nie ponosil wydatkow na ich ulepszenie, w stosunku do ktorych mial prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego, a jezeli ponosil takie wydatki, to byly one nizsze niz 30% wartosci poczatkowej tych obiektow?.

Wobec powyzszego nabycie Boiska bedzie zwolnione od podatku VAT. W konsekwencji, majac na uwadze powolany przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy o VAT Nabywcy nie bedzie przyslugiwalo prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia Boiska.

W swietle obowiazujacego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszlego jest:

  • nieprawidlowe - w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu zabudowanej nieruchomosci w zwiazku z mozliwoscia korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT,
  • prawidlowe - w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu zabudowanej nieruchomosci w zwiazku z mozliwoscia korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Zgodnie z trescia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarow i uslug (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z pozn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarow i uslug podlegaja odplatna dostawa towarow i odplatne swiadczenie uslug na terytorium kraju.

W mysl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawe towarow, o ktorej mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie sie przeniesienie prawa do rozporzadzania towarami jak wlasciciel (?).

Towarami stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT sa rzeczy oraz ich czesci, a takze wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez swiadczenie uslug, o ktorym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie sie kazde swiadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowosci prawnej, ktore nie stanowi dostawy towarow w rozumieniu art. 7

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy o VAT przez sprzedaz rozumie sie odplatna dostawe towarow i odplatne swiadczenie uslug na terytorium kraju, eksport towarow oraz wewnatrzwspolnotowa dostawe towarow.

Zarowno dostawa towarow jak i swiadczenie uslug mieszcza sie w definicji sprzedazy, okreslonej w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT. Zatem na podstawie powyzszych przepisow sprzedaz skladnikow majatkowych i niemajatkowych za wynagrodzeniem dokonywana przez podatnika traktowana jest jako czynnosc podlegajaca opodatkowaniu podatkiem od towarow i uslug na mocy art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarow i uslug, stawka podatku od towarow i uslug wynosi 22%, z zastrzezeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Przy czym, na mocy art. 146a pkt 1 ww. ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzezeniem art. 146f, stawka podatku, o ktorej mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakze zarowno w tresci ustawy jak i w przepisach wykonawczych do niej przewidziane zostaly zwolnienia od podatku oraz obnizone stawki podatku VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia sie od podatku dostawe budynkow, budowli lub ich czesci, z wyjatkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiedzy pierwszym zasiedleniem a dostawa budynku, budowli lub ich czesci uplynal okres krotszy niz 2 lata.

Ustawa o podatku od towarow i uslug w art. 2 pkt 14 definiuje pojecie pierwszego zasiedlenia, przez ktore rozumiec nalezy oddanie do uzytkowania, w wykonaniu czynnosci podlegajacych opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub uzytkownikowi budynkow, budowli lub ich czesci, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jezeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisow o podatku dochodowym, stanowily co najmniej 30% wartosci poczatkowej.

Aby mozna mowic o pierwszym zasiedleniu, zgodnie ze wskazanym art. 2 pkt 14 ww. ustawy musi dojsc do oddania budynkow, budowli lub ich czesci do uzytkowania, w wykonaniu czynnosci podlegajacych opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie dotyczyc moze kazdej czynnosci objetej przedmiotowym zakresem opodatkowania podatkiem od towarow i uslug, moca ktorej budynek, budowla lub ich czesci oddane sa do uzytkowania. Tym samym, moze to byc zarowno dostawa towarow, jak i swiadczenie uslug.

Przy czym, jak wynika z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT podatnik moze zrezygnowac ze zwolnienia od podatku, o ktorym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrac opodatkowanie dostawy budynkow, budowli lub ich czesci, pod warunkiem ze dokonujacy dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich czesci:

  1. sa zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. zloza, przed dniem dokonania dostawy tych obiektow wlasciwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzedu skarbowego, zgodne oswiadczenie, ze wybieraja opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich czesci.

Stosownie do art. 43 ust. 11 ww. ustawy oswiadczenie, o ktorym mowa w ust. 10 pkt 2, musi rowniez zawierac:

  1. imiona i nazwiska lub nazwe, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonujacego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowana date zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich czesci;
  3. adres budynku, budowli lub ich czesci.

Kwestie opodatkowania dostawy gruntu, na ktorym posadowione zostaly budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w mysl ktorego w przypadku dostawy budynkow lub budowli trwale z gruntem zwiazanych albo czesci takich budynkow lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrebnia sie wartosci gruntu.

Co do zasady zatem, grunt bedacy przedmiotem sprzedazy podlega opodatkowaniu wedlug takiej stawki podatku od towarow i uslug, jaka opodatkowane sa budynki/budowle na nim posadowione. Oznacza to, ze w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich czesci korzystaja ze zwolnienia od podatku VAT, rowniez sprzedaz gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, ze Wnioskodawca zamierza nabyc nieruchomosc zabudowana o lacznej powierzchni ok. 3.200 m2 od miasta. Nieruchomosc sklada sie z dwoch dzialek ewidencyjnych. Dzialka ewidencyjna nr 68/1 o powierzchni 1585 m2 stanowi teren boiska sportowego przynaleznego do szkoly jest zabudowana: boiskiem o sztucznej nawierzchni sportowej, pow. zabudowy wynosi ok. 138 m2, czescia chodnika betonowego sluzacego do komunikacji, pow. zabudowy wynosi ok. 87 m2. Dzialka ewidencyjna nr 68/2 o powierzchni 1616 m2 stanowi teren boiska sportowego przynaleznego do szkoly i jest zabudowana: boiskiem o sztucznej nawierzchni sportowej, pow. zabudowy wynosi ok. 1087 m2, czescia chodnika betonowego sluzacego do komunikacji, pow. zabudowy wynosi ok. 218 m2, skocznia w dal (piasek) wykorzystywana do cwiczen, pow. zabudowy wynosi ok. 45m2.

Boisko przed sprzedaza bylo wykorzystywane przez miasto na potrzeby Liceum od ponad dwoch lat i nie bylo w okresie ostatnich dwoch lat ulepszane o ponad 30% jego wartosci poczatkowej; przy nabyciu Boiska w zwiazku z wykorzystaniem do dzialalnosci edukacyjnej miasta nie przyslugiwalo prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nabycie Boiska nastapi w ramach ustanowienia uzytkowania wieczystego do gruntu i sprzedazy posadowionych na tym gruncie naniesien.

Wnioskodawca bedzie na dzien dokonania transakcji sprzedazy opisanej we wniosku zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT w Polsce. Zakupiona nieruchomosc bedzie wykorzystywana przez Wnioskodawce do wykonywania czynnosci opodatkowanych.

Zgodnie z wiedza Wnioskodawcy, Nieruchomosc byla wykorzystywana przez Sprzedajacego do czynnosci niepodlegajacych opodatkowaniu VAT. W takiej sytuacji nie mozna uznac, iz byla ona wykorzystywana wylaczenie do dzialalnosci zwolnionej. Boisko nie bylo wykorzystywane do czynnosci podlegajacych opodatkowaniu VAT, w tym nie bylo przedmiotem najmu, dzierzawy, czy umowy o podobnym charakterze. Sprzedajacy nie ponosil wydatkow na ulepszenie Boiska, w stosunku do ktorych mial prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego.

Watpliwosci Wnioskodawcy dotycza kwestii dotyczacej braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy przedmiotowe nabycie nieruchomosci bedzie korzystalo ze zwolnienia regulowanego przepisami art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o VAT.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dostawa budynku, budowli lub ich czesci spelniajacych okreslone w przepisie warunki, moze korzystac ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia nastepuje w sytuacjach, gdy dostawa budynku, budowli lub ich czesci jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedazy nie minely co najmniej dwa lata. Przy czym, za pierwsze zasiedlenie nalezy rozumiec oddanie do uzytkowania, w wykonaniu czynnosci podlegajacych opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub uzytkownikowi budynkow, budowli lub ich czesci, po ich po wybudowaniu lub po ulepszeniu, jezeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisow o podatku dochodowym, stanowily co najmniej 30% wartosci poczatkowej.

Odnoszac sie zatem do kwestii zwolnienia od podatku VAT przedmiotowej nieruchomosci w pierwszej kolejnosci nalezy rozstrzygnac, czy Wnioskodawca spelnia przeslanki z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a mianowicie, czy dostawa ww. nieruchomosci nie bedzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia oraz czy pomiedzy pierwszym zasiedleniem a dostawa nieruchomosci uplynie okres dluzszy niz 2 lata. Z definicji pierwszego zasiedlenia wynika, ze aby mozna bylo mowic o pierwszym zasiedleniu obiekt (w przedmiotowej sprawie nieruchomosc zabudowana Boiskiem) musi zostac oddany do uzytkowania w ramach czynnosci podlegajacej opodatkowaniu.

Jak wynika z opisu sprawy nieruchomosc skladajaca sie z dwoch dzialek ewidencyjnych nr 68/1 i nr 68/2 zabudowanych Boiskiem, przed sprzedaza byla od ponad dwoch lat wykorzystywana przez Sprzedajacego do wlasnych celow (dzialalnosci edukacyjnej). Wnioskodawca wskazal, ze zabudowa dzialek w postaci Boiska nie byla wykorzystywana do czynnosci podlegajacych opodatkowaniu podatkiem VAT, w tym nie byla przedmiotem najmu, dzierzawy, czy umowy o podobnym charakterze (nieruchomosc ta byla wykorzystywana przez Sprzedajacego do czynnosci niepodlegajacych opodatkowaniu VAT). Wobec tak przedstawionego zdarzenia przyszlego nalezy stwierdzic, ze pomimo uzytkowania przedmiotowej nieruchomosci zabudowanej Boiskiem od ponad dwoch lat nie zostala ona zasiedlona w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Wynika to z tego, ze Sprzedajacy wykorzystywal przedmiotowa nieruchomosc zabudowana Boiskiem do prowadzenia wlasnej dzialalnosci edukacyjnej, zatem ww. nieruchomosc zabudowana Boiskiem nie zostala nigdy oddana do uzytkowania w wykonaniu czynnosci podlegajacych opodatkowaniu podatkiem VAT pierwszemu nabywcy, co oznacza, ze w odniesieniu do sprzedazy przedmiotowej nieruchomosci nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku od towarow i uslug przewidziane przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zatem, nie mozna zgodzic sie z Wnioskodawca, ze sam fakt uzywania Boiska przez Sprzedajacego do wlasnych celow - dzialalanosci edukacyjnej - spowodowal pierwsze zasiedlenie Boiska i tym samym moze ono korzystac ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Odnoszac sie natomiast do powolanego przez Strone wyroku NSA, sygn. I FSK 382/14 z dnia 14 maja 2014 r. nalezy wskazac, ze definicja pierwszego zasiedlenia zawarta jest w tzw. slowniczku ustawowym, zamieszczonym w przepisach ogolnych ustawy. Umieszczenie zas jakiejs definicji w przepisach ogolnych danej ustawy przesadza o zasiegu, ktory obejmuje obszar calego tekstu ustawy. Oznacza to, ze na gruncie ustawy o VAT nie jest mozliwe poslugiwanie sie pojeciem pierwszego zasiedlenia w innym znaczeniu niz to zostalo okreslone w ww. art. 2 pkt 14. Nie mozna zatem rozumiec tego terminu w sposob potoczny. Aby zatem mozna bylo mowic o pierwszym zasiedleniu, musi dojsc do oddania budynkow, budowli lub ich czesci do uzytkowania w wykonaniu czynnosci podlegajacych opodatkowaniu. Jezeli zatem podatnik uzytkowal nieruchomosc do dzialalnosci gospodarczej, nie oznacza to, ze zostala ona zasiedlona. Oddanie do uzytkowania nie nastapilo w wykonaniu czynnosci podlegajacych opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie bedzie mialo natomiast miejsce wowczas, gdy obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, dzierzawe, leasing. Zarowno sprzedaz, jak i najem, dzierzawa, leasing sa czynnosciami podlegajacymi opodatkowaniu (zob. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 lutego 2010 r., sygn. akt III SA/Gl 1359/09, www.orzeczenia.nsa.gov.pl). Stwierdzic nalezy, ze z przepisow ustawy o podatku od towarow i uslug wynika, ze dostawa nieruchomosci, spelniajacych okreslone w przepisach warunki, moze korzystac ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia nastepuje w sytuacjach, gdy dostawa bedzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minely co najmniej dwa lata. Nalezy rowniez podkreslic, ze przepisy krajowe, w przedmiotowym zakresie, nie sprzeciwiaja sie regulacjom wspolnotowym. Z definicji pierwszego zasiedlenia zawartej w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT wynika, ze oddanie do uzytkowania powinno nastapic w ramach czynnosci podlegajacej opodatkowaniu. Panstwa czlonkowskie moga zastosowac kryteria inne niz kryterium pierwszego zasiedlenia, takie jak okres uplywajacy miedzy data ukonczenia budynku a data pierwszej dostawy lub tez okres uplywajacy miedzy data pierwszego zasiedlenia a data nastepnej dostawy, pod warunkiem ze okresy te nie przekraczaja, odpowiednio, pieciu i dwoch lat. Dyrektywa nie zawiera definicji ?pierwszego zasiedlenia?, stanowiacego przeslanke wylaczenia ze zwolnienia dostawy budynkow i zwiazanych z nimi gruntow. Nalezy zauwazyc, ze wskazane w art. 12 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE kryterium ?pierwszego zasiedlenia? moze byc zastapione innymi kryteriami, takimi jak okres uplywajacy miedzy data ukonczenia budynku a data pierwszej dostawy lub tez okres uplywajacy miedzy data pierwszego zasiedlenia a data nastepnej dostawy, pod warunkiem ze okresy te nie przekraczaja odpowiednio pieciu i dwoch lat (art. 12 ust. 2 akapit trzeci Dyrektywy). Skoro wskazany przepis art. 12 ust. 2 zdanie trzecie Dyrektywy daje mozliwosc panstwom czlonkowskim okreslenia wlasnych zasad (kryteriow) dotyczacych opodatkowania dostawy budynkow i budowli, to tym samym nalezy przyjac, ze daje rowniez mozliwosc definiowania pojecia ?pierwsze zasiedlenie?. Ustawodawca krajowy z mozliwosci tej skorzystal. W sytuacji kiedy przepisy Dyrektywy w istocie nie definiuja pierwszego zasiedlenia, przepisy krajowe nie odstepujac od tego kryterium jedynie je doprecyzowaly (zob. wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 1581/10, (www.orzeczenia.nsa. gov.pl), jak rowniez wyrok WSA z dnia 23 stycznia 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 1767/14, oraz wyrok WSA w Gdansku z dnia 16 lipca 2014 r. sygn. akt. I SA/Gd 646/14. Tak wiec powolany przez Strone wyrok uznano jako element argumentacji Strony, lecz nie majacy wplywu na koncowe rozstrzygniecie sprawy.

Jednakze, nalezy miec na uwadze, ze zgodnie z powolanym art. 43 ust. 1 pkt 10a, zwolnieniem objeta jest rowniez dostawa budynkow, budowli lub ich czesci dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, w stosunku do ktorych nie przyslugiwalo dokonujacemu ich dostawy prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego oraz dokonujacy ich dostawy nie ponosil wydatkow na ich ulepszenie, w stosunku do ktorych mial prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego, a jezeli ponosil takie wydatki, to byly one nizsze niz 30% wartosci poczatkowej tych obiektow. Jak wynika z opisu sprawy przy nabyciu Boiska w zwiazku z wykorzystaniem do dzialalnosci edukacyjnej Sprzedajacemu nie przyslugiwalo prawo do odliczenia podatku naliczonego. Ponadto Sprzedajacy nie ponosil wydatkow na ulepszenie Boiska, w stosunku do ktorych mial prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego. Z uwagi na powyzsze okolicznosci tj. Sprzedajacy nie mial prawa do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego w stosunku do ww. nieruchomosci oraz Sprzedajacy nie dokonywal ulepszen na zabudowie stanowiacej teren Boiska w zwiazku z ktorymi mial prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego i nie byly ponoszone naklady inwestycyjne przekraczajace 30%, przedmiotowa sprzedaz nieruchomosci bedzie mogla korzystac ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W zwiazku z mozliwoscia korzystania ww. sprzedazy nieruchomosci ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT analiza zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT stala sie bezzasadna.

Natomiast w przypadku prawa do odliczenia podatku naliczonego, nalezy wskazac, ze zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i uslugi sa wykorzystywane do wykonywania czynnosci opodatkowanych, podatnikowi, o ktorym mowa w art. 15, przysluguje prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego, z zastrzezeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W mysl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a i b ustawy o VAT, kwote podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikajacych z faktur otrzymanych przez podatnika z tytulu nabycia towarow i uslug oraz dokonania calosci lub czesci zaplaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem uslugi.

Wylaczenia stosowania obnizenia podatku naleznego zostaly zawarte w art. 88 ustawy o VAT. Zgodnie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowia podstawy do obnizenia podatku naleznego oraz zwrotu roznicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana faktura nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z powyzszych przepisow wynika, ze prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego przysluguje wowczas, gdy zostana spelnione okreslone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarow i uslug oraz gdy towary i uslugi, z ktorych nabyciem podatek zostal naliczony, sa wykorzystywane do czynnosci opodatkowanych. Warunkiem umozliwiajacym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zwiazek zakupow z wykonywanymi czynnosciami opodatkowanymi, tzn. ktorych nastepstwem jest okreslenie podatku naleznego.

Jednoczesnie prawo to obostrzone zostalo przez ustawodawce wylaczeniami prawa do odliczenia tj. m.in. wlasnie w przypadku, gdy transakcja udokumentowana faktura nie podlega opodatkowaniu. W takiej sytuacji podmiot nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Z uwagi na to, ze planowana transakcja nabycia nieruchomosci przez Wnioskodawce bedzie korzystala ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT to biorac ograniczenie zawarte w art. 88 ust. 3a pkt 2 tej ustawy, nalezy stwierdzic, ze Wnioskodawcy nie bedzie przyslugiwalo prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy nalezy uznac za:

  • nieprawidlowe - w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu zabudowanej nieruchomosci w zwiazku z mozliwoscia korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT,
  • prawidlowe - w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu zabudowanej nieruchomosci w zwiazku z mozliwoscia korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszlego przedstawionego przez Wnioskodawce i stanu prawnego obowiazujacego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysluguje prawo do wniesienia skargi na niniejsza interpretacje przepisow prawa podatkowego z powodu jej niezgodnosci z prawem. Skarge wnosi sie do Wojewodzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na pismie organu, ktory wydal interpretacje w terminie 14 dni od dnia, w ktorym skarzacy dowiedzial sie lub mogl sie dowiedziec o jej wydaniu ? do usuniecia naruszenia prawa (art. 52 ? 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postepowaniu przed sadami administracyjnymi ? Dz.U. z 2012 r. poz. 270 z pozn. zm.). Skarge do WSA wnosi sie (w dwoch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doreczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniecia naruszenia prawa, a jezeli organ nie udzielil odpowiedzi na wezwanie, w terminie szescdziesieciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 ? 2 ww. ustawy).

Skarge wnosi sie za posrednictwem organu, ktorego dzialanie lub bezczynnosc sa przedmiotem skargi (art. 54 ? 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Plocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Plock.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 316 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie