Do wniosku załączono decyzję z dnia 16.12.1999r. nr GN.IV.7224/16/99 wydaną przez Starostwo Powiatowe w sprawie przekazania trwałego zarządu między j... - Interpretacja - PP-448-13/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.09.2004, sygn. PP-448-13/2004, Urząd Skarbowy w Parczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Do wniosku załączono decyzję z dnia 16.12.1999r. nr GN.IV.7224/16/99 wydaną przez Starostwo Powiatowe w sprawie przekazania trwałego zarządu między jednostkami organizacyjnymi, w której ustanowiono trwały zarząd na czas nieoznaczony w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa położonej przy ul. Piwonia 50 na rzecz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii z przeznaczeniem na prowadzenie działalności statutowej oraz z możliwością oddania, za zgodą organu nadzorującego, nieruchomości lub jej części w najem, dzierżawę albo w użyczenie oraz umowy najmu oddające w najem pomieszczenia biurowe oraz garaż, z których wynika, że "Wynajmującym" jest Powiatowy Inspektorat Weterynarii , reprezentowanym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii i na konto Powiatowego Inspektoratu Weterynarii dokonywane są wpłaty z tytułu czynszu.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz mając na uwadze obowiązujący stan prawny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Parczewie, działając na podstawie art. 14 a ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 - z późn. zm.)) informuje:

Inspekcja Weterynaryjna realizuje zadania z zakresu ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego. Inspekcją kieruje Główny Lekarz Weterynarii będący centralnym organem administracji rządowej. Zadania Inspekcji wykonują m.in. wojewódzkie i powiatowe inspektoraty weterynarii, które są państwowymi jednostkami budżetowymi.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. W związku z tym, w przypadku czynności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287) wykonywanych przez inspekcję weterynaryjną - nie jest ona podatnikiem podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy nie świadczy tych czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Ad.1) W sytuacji, gdy Powiatowy Inspektorat Weterynarii wykonuje inne zadania, niż do realizacji których został powołany czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W świetle art. 8 ww. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Powiatowy Inspektorat Weterynarii świadczy na zlecenie usługę zarządzania nieruchomością o charakterze niemieszkalnym PKWiU 70.32.12 opodatkowane stawką 22% - w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Dodatkowo informuje się, że wynajem lokali niemieszkalnych stanowi świadczenie usługi opodatkowanej podatkiem VAT 22%, a podstawę opodatkowania z tytułu świadczonych usług stanowi obrót z tytułu czynszu najmu oraz z tytułu wymienionych w umowie kosztów eksploatacyjnych tj. wody, ciepła, zużycie energii itp. Ponadto zwraca się uwagę na treść art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.Ad.2) W przypadku wykonywania czynności nie podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, należności winne być dokumentowane rachunkami .

Urząd Skarbowy w Parczewie